Veslonos čínský: Největší sladkovodní ryba světa byla prohlášena za vyhynulou

Důsledkem nadměrného rybolovu a ztráty stanovišť byl specifický druh ryby, který svým vzhledem připomíná mečouna, Čínou oficiálně označen za vyhynulý. Podle médií se teď Číňané snaží o záchranu tohoto silně ohroženého druhu, informoval Daily Mail. Dle odborníků ale na záchranu již může být pozdě, počet kusů těchto ryb totiž markantně klesl v důsledku nadměrného rybolovu od počátku 70. let do dneška.
Veslonos Čínský
Veslonos Čínský
picuki.com

reklama

Veslonosovi žijícímu v Jang-c’-ťiangu, neboli v Modré řece, místní dokonce přezdívali Panda Jang-c’-ťiangu kvůli velikosti živočicha. Ten je právem považován za největší sladkovodní rybu na světě. Měří okolo sedmi metrů a váží téměř 1 tunu.

Podle vědců z výzkumného ústavu bylo možné očekávat vyhynutí veslonosa již mezi lety 2005 a 2010. K jeho vyhynutí přispělo i znečištění vody, zničení stanovišť tohoto druhu i samotná urbanizace. K jeho lovení docházelo bohužel i přes to, že byl už v roce 2003 prohlášen za ohrožený druh. Na záchranu veslonosů bylo spuštěno i několik projektů, bohužel marně. Na vině je tedy pouze člověk, a to ve všech směrech.

Podle vědců by bylo možné za použití části tkáně veslonosa čínského naklonovat, žádná použitelná tkáň se však nedochovala.

Kromě veslonosa je v Jang-c’-ťiangu hlášeno dalších 140 druhů ryb, ale i například aligátorů, kteří stojí na pokraji vyhynutí.

reklama

reklama