Vesmírné ambice Facebooku. Gigant plánuje síť oběžných satelitů. První test na dohled?

Facebook by brzy mohl vyslat do vesmíru svůj první testovací satelit. Technologický gigant Marka Zuckerberga se dlouhodobě netají svými vesmírnými ambicemi a snahou zavést širokopásmové připojení do oblastí, kde stále není dostupné. Informoval o tom server Daily Mail.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Facebook, který v tomto ohledu může být konkurentem jednoho z projektů SpaceX Elona Muska, by mohl podle dostupných informací poslat svůj první satelit do vesmíru v březnu. Zařízení by na oběžnou dráhu vynesla raketa francouzské vesmírné společnosti Arianespace.

Důležitost pro příští generaci připojení

Mluvčí Facebooku uvedl, že satelitní technologie budou důležité pro příští generaci širokopásmového připojení. K možnému březnovému vyslání satelitu do vesmíru se však nevyjádřil. Nedávné veřejné žádosti podané u Federální komise pro komunikaci (FCC) však naznačují blízké vyhlídky tohoto kroku.

Žádosti měly být adresovány od společnosti PointView Tech vlastněné Facebookem a mělo z nich být zřejmé, že jde o první testovací fázi širšího projektu vytvoření sítě oběžných zařízení ve vesmíru.

George Soros

George Soros se opřel do Zuckerberga: Neměl by vést Facebook, jde si na ruku s Trumpem

Přinesení připojení do venkovských či odlehlých oblastí

Facebook ve svém prohlášení také uvedl, že satelitní infrastruktura by umožnila přinést širokopásmové připojení do venkovských oblastí, kde je internetové připojení nedostatečné, nebo není vůbec dostupné.

Myšlenka satelitní infrastruktury ve vesmíru není nová. Na podobném modelu pracuje společnost SpaceX Elona Muska v rámci své širokopásmové sítě Starlink nebo britská společnost OneWeb.

Předchozí plán Facebooku poskytnout světu satelitní širokopásmové připojení ztroskotal v roce 2016 na raném prototypu rakety SpaceX. Tehdy byl zničen satelit Amos-6200, který Facebook stál 200 milionů dolarů (asi 4 a půl miliardy korun) a měl přinést internet do čtrnácti afrických zemí. Od té doby měla společnost rozšířit portfolio své činnosti o stavbu satelitů na nízké oběžné dráze pod krycím jménem Athena.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!