Veterináři v Pohořelicích zlikvidovali už téměř polovinu z 65 tisíc salmonelou nakažených slepic

Areál v Pohořelicích, kde se objevila salmonela

Likvidace slepic v Pohořelicích na Brněnsku

Veterináři v Pohořelicích zlikvidovali už téměř polovinu z 65 tisíc salmonelou nakažených slepic

Kvůli kauze vajec nakažených salmonelou, která se objevila na začátku tohoto týdne, teď veterináři musí vybít přibližně 65 tisíc slepic, které jsou bakteriálním onemocněním postiženy. Do dnešního rána bylo zlikvidováno zhruba 28 tisíc nosnic. Zbytek by měl být podle Státní veterinární správy utracen do zítřejšího večera.

Nemocí postižené slepice patří firmě AG Maiwald, která sídlí v Litomyšli. Nakažená drůbež se objevila v celkem třech chovných halách, a proto se nyní musí přistoupit k likvidaci celkem 65 tisíc kusů nosnic. Ušetřeny budou jen ty z největší čtvrté haly, kde se nákaza nepotvrdila. V této hale má firma přibližně 96 tisíc dalších slepic.

Zlikvidováno je zatím asi 28 tisíc slepic

Likvidace více než třetiny celého chovu začala už během včerejšího dne, kdy bylo podle Státní veterinární správy usmrceno na 21 tisíc kusů drůbeže. Dalších asi sedm tisíc kusů pak přibylo během dnešního rána.

Zbytek z 65 tisíc nakažených nosnic by se přitom mělo zlikvidovat nejpozději během zítřka: „Celkem jsme zlikvidovali 28 000 kusů. Do večera chceme odstranit dvě třetiny z celkového počtu a do pátku večer budeme hotoví,“ řekl ČTK Ctirad Zabloudil, vedoucí pohotovostního střediska pro mimořádné situace ze Státní veterinární správy.

Drůbež se vybíjí pomocí plynu

Slepice se likvidují za pomoci kontejnerů naplněných oxidem uhličitým: „Naskládáme je do kontejneru, do kterého se napustí taková koncentrace oxidu uhličitého, že okamžitě ztratí vědomí a dochází k usmrcení,“ popsal proces Jaroslav Salava, jihomoravský ředitel veterinární správy.

Kontejner s usmrcenou drůbeží se následně odváží do asanačního centra, kde se vzniklá moučka spálí. Podle Salavy se namátkové kontroly provádí poměrně často – veterináři jich stihnout několik stovek za rok. Zhruba v jednom procentu případů se pak salmonela objeví: „Neexistuje stát, který by měl hejna, kde by nikdy nebyla salmonela. Znamená to, že není nulový výskyt,“ uvedl.

Nakažená vejce se prodávala v Lidlu

Vejce zasažená bakteriálním onemocněním z velkých obchodních řetězců podle dostupných informací odebíral jenom Lidl. Ten tak problémová vejce s datem trvanlivost 11. září a dříve z prodeje stahuje. Už prodané kusy pak lidé mohou do prodejen donést zpět a budou jim vráceny peníze.

Ne všichni se ale salmonely v postižených vejcích bojí. Spousta lidí totiž spoléhá na to, že se bakterie dají zničit dostatečným tepelným opracováním. I proto se i dnes do prodejny v Pohořelicích, kde se chov společnosti AG Maiwald nachází, dostavilo několik lidí, kteří si zde vejce koupili.

Salmonela se objevila na dětském táboře

O tom, že slepice v Pohořelicích budou pravděpodobně nakažené salmonelou, se zjistilo teprve před pár dny. Důvodem bylo hromadné vypuknutí průjmových obtíží na dětském táboře v Hodicích na Jihlavsku. Zde se nakazily zhruba dvě desítky lidí, z nichž většinu tvořily děti. Tábor byl následně předčasně ukončen.

Právě zejména pro malé děti a starší lidi může být výrazná ztráta tekutin způsobená salmonelou vyvolanými průjmy nebezpečná. Pro dospělé a zdravé jedince většinou příliš velké zdravotní riziko nepředstavuje. Salmonela se přenáší ústy – a to nejčastěji skrze potraviny nebo špatně umyté ruce.

Více informací o kauze okolo slepic a vajec nakažených salmonelou se dozvíte dnes večer ve Zprávách FTV Prima. Ty začínají jako vždy v 18:55, tak se nezapomeňte dívat.

Tagy: