Věž hlasů uctila památku hrdinů letu 93. Jejich letadlo mělo 11.září narazit do Bílého domu

Cestující i členy posádky, jejichž hlasy navždy utichly při teroristickém útoku z 11. září 2001, uctili obyvatelé Pensylvánie dva dny před smutným výročím. 93 stop vysoká věž s názvem Tower of Vocies je věnována hrdinům letu 93, který před 17 lety mířil z New Jersey do San Franciska. Unikátní památník tak díky větrným zvonům složí hold osmatřiceti cestujícím a šesti členům posádky, kteří při letu zahynuli.
Tower of voices
Tower of voices
Twitter/FBI Pittsburgh

reklama

Občané pensylvánského města Shanksville uctili dva dny před výročím 11. září více než 28 metrů vysokou betonovou věží s názvem Tower of Vocies památku cestujících a posádky letu 93. Let mířil v osudný den z New Jersey do San Franciska. Letadlo unesli příslušníci militantní islamistické organizace al-Káida a pokusili se o teroristický čin. Útok jim ale zhatili stateční cestující a posádka letadla, když se teroristům vzbouřili. Pokus o získání kontroly nad letem se bohužel nezdařil a letadlo United Airlines 93 se zřítilo do polí v Pensylvánii.

 

 

Speciálních hliníkových trubek, které jsou umístěny v robustní konstrukci z betonu a oceli a vydávají netradiční zvuky, je stejný počet jako hrdinů tragického letu. Podle správce parku v Shanksville, kde je památník umístěn, budou tak originální zvuky už navždy připomínat oběti letu 93.

 

 

Znovuotevření útokem zdevastovaného metra v New Yorku

Newyorčané jásají. Stanice metra v New York City byla po 17 letech znovu otevřena! Cortlandt Street na lince 1 byla totálně zdevastována poté, co se na stanici zřítily dva mrakodrapy Světového obchodního centra, do kterých narazila unesená letadla.

 

 

Metro nese nově název World Trade Center a první vlak ze stanice vyjel v sobotu po poledni. „Je to víc, než nová stanice města,“ prohlásil předseda představenstva MTA (Metropolitan Transportation Authority) Joe Lhota. „Je to takové symbolické rozhodnutí občanů, které má zvednout úroveň a náladu Světového obchodního centra,“ dodal.

Nově otevřená stanice se může pochlubit nejmodernějšími technologiemi, jako je například vzduchový ventilační systém.

Nesmazatelné 11. září

Série teroristických útoků, které bez nadsázky změnily svět, se uskutečnily 11. září 2001 ve Spojených státech amerických. 19 teroristů militantní islamistické organizace al-Káida unesli čtyři letadla společností American Airlines a United Arlines. Dvě z nich, Let American Airlines 11 a Let United Airlines 175, narazila do věží Světového obchodního centra v New Yorku. Obě budovy se následkem požáru zhroutily a zničily blízké budovy či zmíněné newyorské metro.

Třetí z letadel narazilo do Pentagonu, sídla Ministerstva obrany USA ve Washingtonu, D. C. Poslední z letadel se zřítilo po souboji mezi teroristy a pasažéry letadla poblíž města Shanksville v Pensylvánii.

 

 

Bezpečnostní a zdravotní dopady

Teroristické útoky z 11. září měly dopad na celý svět. Došlo ke zpřísnění bezpečnostních opatření v letecké dopravě a zároveň k rozsáhlým změnám tykajících se bezpečnostního statusu v USA. Administrativa tehdejšího prezidenta George Bushe zřídila mimo jiné Centrum pro monitorování terorismu, Ministerstvo vnitřní bezpečnosti a například Federální úřad pro vyšetřování (FBI) začal boj s terorismem považovat za svou prioritu. Administrativa prezidenta Bushe vyhlásila válku proti terorismu a následující měsíc americké síly vstoupily na území Afghánistánu. Reakce světových vůdců byly plné soucitu a podpory Spojeným státům.

11.9.2001

Následky 11. září: Tisíce Newyorčanů se potýkají s rakovinou, kterou způsobil toxický prach a kouř

Zásadní dopad však měly útoky především na zdravotní stav obyvatel New Yorku. Jemný prach, který se po pádu Dvojčat valil ulicemi NY, obsahoval částice zdiva i nebezpečné látky včetně zplodin z PVC, olova či karcinogenního azbestu. Nebezpečnému prachu bylo vystaveno 410 tisíc lidí. U takto postižených lidí je možný rychlý rozvoj rakoviny a respiračních onemocnění.

reklama

reklama