Vězeňská bitka v „banánové“ republice, v zemi s největším počtem vražd na světě

Velká bitka vězňů se odehrála v honduraské věznici v přístavním městě Tela mezi zprotivenými bandami. V malé středoamerické zemi, které se říká „banánová republika“, jsou vězeňské bitky a vzpoury velice časté.
Věznice v Hondurasu
Věznice v Hondurasu
foto youtube Al Jazeera

reklama

K bitvě došlo ve věznici v oblasti Atlantida u Karibského moře a již několik dní v nápravném zařízení panuje výjimečný stav. Pro korupci musela být suspendována civilní správa věznice a moc převzala armáda společně s policií. Během bitvy bylo nejméně 18 lidí zabito a 16 zraněno.

Přechod na speciální bezpečnostní režim se nestačil ani ustanovit, když po dvou dnech vězni rozpoutali vzpouru. Znovu byly povolány pohotovostní jednotky, aby zavedly pořádek a vzpouru začaly vyšetřovat.

Předpokládá se, že vojenský režim potrvá nejméně půl roku. Vláda usiluje, aby během té doby zvládla vymýtit korupci, která vězeňský systém v zemi zachvátila a kvete mezi civilními strážci. V roce 2013 se dokonce stalo, že vláda ztratila absolutní kontrolu nad celkem 24 nápravními zařízeními a moc nad nimi převzali vězňové. Vězňové z věznic neutíkají, a to jen proto, že stav věcí nechtějí ohrozit. K tragédii došlo v roce 2012, když vypukl ve věznici Comayagua požár, který si vyžádal až 362 obětí z řad vězňů.

Bitky v honduraských věznicích jsou častým jevem, když pouliční kriminální bandy bojují o to, která z nich věznici ovládne. Honduras patří mezi země s největší kriminalitou na světě. Podle statistik v letech 2011 - 2012 bylo na 100 000 obyvatel 86 vražd. V zemi s přibližně 9 miliony lidí dojde ročně k 7 172 vraždám. Podle vládních statistik v roce 2018 klesla míra vražd na 40 na 100 000 lidí. Pro srovnání, v roce 2015 bylo v EU, kde žije půl miliardy obyvatel, přibližně 5 000 vražd.

Řada mladých mužů patří v Hondurasu mezi dva hlavní soupeřící gangy - Barrio 18 a Mara Salvatrucha. Pravidlem je, že členové komunity, kteří žijí na území gangu, platí za ochranu „válečnou daní“ a každý akt neposlušnosti nebo neloajality vůči gangu je často trestán vraždou. Mezi gangy existuje pocit, že mohou beztrestně zabíjet, neboť pouhé čtyři procenta vražd skončí u soudu.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!