Více než polovina Čechů je hrdá na svou národnost, 6 % se za ni stydí

53 % Čechů jsou hrdými občany své země. To je nejvíce od roku 2007, nejméně hrdí byli Češi v roce 2013. Necelá polovina z dotazovaných mužů by byla ochotna bránit ČR. Vyplývá to z šetření společnosti CVVM.
Více než polovina Čechů je hrdá na svou národnost, 6 % se za ni stydí
Více než polovina Čechů je hrdá na svou národnost, 6 % se za ni stydí
Thinkstock

reklama

Častější skupinou hrdých občanů jsou podle výzkumu důchodci, vysokoškolsky vzdělaní lidé a ti, kteří jsou spokojeni se svou životní situací. Obecně je nejvíce hrdých Čechů mezi voliči hnutí ANO, nejistí jsou ti, kteří nechodí k volbám.

S naprostou jistotou je hrdých 14 % Čechů, spíše hrdých je 37 %. Celkem 77 % respondentů odpovědělo, že by si k bydlení vybrali právě Českou republiku. To je nejvíce za celou historii průzkumu.

Lidé, kteří jsou na svůj národ hrdí, se častěji domnívají, že to má stejně většina Čechů. Stejně je to u respondentů, kteří se za svou národnost stydí.

Národní hrdost je podle výsledků průzkumu CVVM úzce spojena se spokojeností s politickou situací, ekonomickým růstem, spokojeností s vlastním životem a vírou v ústavní instituce - především v prezidenta a vládu.

Nejméně se Češi cítili být hrdým národem v roce 2013. V tomto roce byl inaugurován do prezidentské funkce Miloš Zeman a po policejní razii na Úřadu vlády padl Nečasův kabinet. V polovině roku dosadil Zeman do premiérského křesla Jiřího Rusnoka, který skončil v lednu následujícího roku.

Nejvyšší míru hrdosti zaznamenala Česká republika v roce 2005, kdy proběhlo druhé šetření tohoto typu. Od té doby křivka konstantně klesala, až narazila o 12 let později na dno.

V sociologickém průzkumu padla také otázka, zda by šli respondenti bránit svou zemi v případě vojenského útoku. 45 % mužů odpovědělo kladně, u žen to bylo 21 %. Celkem by ČR dobrovolně bránila třetina obyvatel. K obraně by se nepřihlásila asi pětina lidí.

Mezi muži jsou nejméně ochotni bránit svou zemi mladí lidé a důchodci. Největšími vlastenci jsou v tomto směru muži mezi 45 a 59 lety. Naopak u žen jsou seniorky druhou nejochotnější skupinou, která by šla bránit hranice. První je věková kategorie 30 až 44 let.

Od roku 2015, kdy proběhlo poslední šetření, narostl „graf české hrdosti“ o 6 %. Podobná čísla zaznamenala agentura v roce 2001. O něco vyšší pak v roce 2005, kdy se cítilo být hrdými Čechy 57 % respondentů.

reklama

reklama