Více než půlka návštěvníků integračních kurzů v Německu pohoří u jazykové zkoušky

Každý druhý migrant, který v Německu navštěvuje integrační kurzy, nesloží test z doporučené úrovně znalosti německého jazyka. Jeden z deseti cizinců pak neovládá ani základy němčiny. Tato nelichotivá čísla vyplývají ze statistik Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF).
Cizinci v Německu mají problém s jazykovými testy
Cizinci v Německu mají problém s jazykovými testy
Pixabay

reklama

Z téměř 290 tisíc cizinců, kteří integrační kurzy v minulém roce podstoupili, jich složilo zkoušky z úrovně B1 německého jazyka jen 48,7 %. Společný evropský referenční rámec, což je dokument vytvořený Radou Evropy, přitom B1 definuje jako jazykovou úroveň, kdy „uživatel jazyka rozumí hlavním myšlenkám srozumitelné spisovné vstupní informace týkající se běžných témat, se kterými se pravidelně setkává v práci, ve škole, ve volném čase atd.“

Ze statistik BAFM dále vyplývá, že přibližně 40 % návštěvníků kurzu složilo úspěšně alespoň test z jazykové úrovně A2, což zahrnuje velice základní znalost němčiny. Více než 10 % ale nedosáhlo ani na tuto úroveň, přestože někteří z uchazečů skládali zkoušku už podruhé.

Usáma bin Ládin zaútočil na USA 11. září 2001

Zvrat v případu bývalého bodyguarda bin Ládina: Německá vláda udělá maximum pro jeho deportaci

Podle deníku FAZ je také zřejmé, že lidé integrační kurzy postupně opouštěli a do úplného konce jich vydržela méně než polovina. „Dá se předpokládat, že velká část peněz investovaných do integračních kurzů, byla ztracena, protože kurzy navštěvovalo stále méně jejich účastníků,“ cituje FAZ ze zprávy Spolkového účetního dvora adresované Spolkovému  úřadu práce. Podle serveru RT přitom německá vláda investovala do integračního programu okolo 610 milionů eur (přes 15,5 miliard korun).

Důvodů, proč se migranti nedokáží dostat na potřebnou úroveň němčiny, je podle listu FAZ několik. Kromě těch, kteří prostě nechtějí, je to dáno i původním životem účastníků kurzů. Někteří totiž ve své rodné zemi do školy nechodili nikdy, jiní ji zase opustili příliš brzy a učit se zkrátka neumí. Další skupinu neúspěšných studentů pak tvoří lidé, kteří mluví jazyky natolik jinými, než je ten německý, že mají s učením obrovské potíže.

Pro uprchlíky jsou kurzy povinné

Integrační kurzy jsou v Německu otevřené všem, kteří se tam chtějí trvale usadit. Mezi účastníky kurzů jsou jak občané jiných států včetně EU, tak uprchlíci žádající u našich západních sousedů o azyl. Právě pro druhou jmenovanou skupinu jsou integrační a jazykové kurzy povinné.

reklama

reklama