Více peněz na munici, méně pro neziskovky. Poslanci schválili návrh komunisty Ondráčka

Poslaneckou sněmovnou prošel ve středu pozměňovací návrh ke státnímu rozpočtu na rok 2020 v kapitole Ministerstva vnitra. 120 milionů navíc půjde Policii ČR (většina na muniční zásoby), o 20 milionů kvůli tomu přijdou neziskovky. Ministerstvo těmito penězmi financuje třeba dobrovolné hasiče, služby pro integraci cizinců nebo humanitární pomoc.
Zdeněk Ondráček
Zdeněk Ondráček
archiv FTV Prima

reklama

Zdeněk Ondráček (KSČM) předložil návrh, který navýší financování Policie ČR. K tomu, aby se peníze „našly“, bylo zapotřebí přesunout je odjinud. Celkem 120 milionů navíc tak pro policii přiteče ze dvou dalších finančních položek.

Konkrétně se jedná o „Výdaje na zabezpečení plnění úkolů Ministerstva vnitra (MV) a ostatních organizačních složek státu“, sekce „Nákup služeb“ které návrh snižuje o 100 milionů korun a „Neinvestiční transfery neziskovým a podobným organizacím“. Zde přijde neziskový sektor o 20 milionů korun.

Podle zprávy k rozpočtu 2020 tyto peníze Vnitro posílá například na dobrovolné hasiče, integraci cizinců z třetích zemí a humanitární pomoc. Obecně pokrývají neinvestiční transfery ve schváleném rozpočtu z největší části sociální a zdravotnické služby, podporu politiky zaměstnanosti a tělovýchovu a sport.

„Výše těchto dotací může být snížena o 20 milionů nebo může být rozhodnuto o převedení těchto peněz z jiné oblasti výdajů v rámci rozpočtu Ministerstva vnitra, například z provozu,“ sdělila redakci tisková mluvčí ministerstva Hana Malá.

Zatím se ale neví, jakých konkrétních dotací se pozměňovací návrh dotkne. „Záleží na rozhodnutí vedení ministerstva o dalším postupu,“ říká tisková mluvčí. V případě, že se MV dotace rozhodne nesnížit, bude muset peníze přesunout ze svých ostatních zdrojů.

Zpráva počítala s rozpočtem MV na neinvestiční transfery pro neziskovky 111,2 milionů korun, s odebranými 20 miliony tak částka klesne na 91, 2 miliony, neziskovky tedy mohou přijít skoro o jednu šestinu peněz. Letos mělo Ministerstvo vnitra pro tyto záležitosti alokováno pouhých 61, 2 milionů. Loni to přitom bylo 150, 2 milionu.

Na příští rok je celkem na neinvestiční transfery pro neziskové a podobné organizace naplánováno 16 miliard, což je nejméně za poslední tři roky. Letos to bylo 16, 5 miliardy a loni 17 miliard.

Pro nevládní neziskové organizace jsou přitom peníze ze státního rozpočtu klíčové, podle rozboru financování neziskových organizací z roku 2016 tvoří většinu (60 %) jejich státních příjmů. Zbytek financovaly kraje nebo obce. Neziskovky dostávají obecně nejvíce peněz od státu.

Z celkového objemu přesunutých peněz Ministerstva vnitra půjde 90 milionů na munici pro policisty. Jedná se především o zásoby k výcviku. Podle Ondráčka dosud pořizovaný objem munice nestačí na vytvoření dostatečných zásob.

„Díky předchozím rozpočtovým restrikcím, zejména na počátku tohoto desetiletí, byla u Policie ČR postupně snižována záloha munice, která vždy zabezpečovala krytí nepředvídatelných zvýšených potřeb výcviku a rovněž sloužila jako „pojistka“ pro případ, že dojde k prodloužení dodacích lhůt dodávek v rámci veřejných zakázek,“ stojí v odůvodnění.

Pro návrh hlasovalo ze 197 přítomných poslanců 142, proti se postavili 3, dva z ANO a jeden z ČSSD. Opoziční strany se kromě SPD a KSČM v drtivé většině zdržely hlasování.

 

Štěpán Sochor

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!