VIDEO: 3,2,1... a zase nic! Start šesté série satelitů Starlink byl opět odložen

Soukromé americké společnosti SpaceX ani dnes nevyšel další pokus vynést na oběžnou dráhu kolem Země šestou sérii 60 satelitů pro síť Starlink umožňující globální přístup na internet. Již posedmé odložený start bylo možné sledovat živě na webu firmy, která nový termín oznámí dodatečně.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Start šesté série satelitů Starlink byl opět odložen ZDROJ: CNN

reklama

SpaceX na twitteru stručně sdělila, že raketa s nákladem družic zůstala na Zemi, protože se spustilo automatické přerušení startu kvůli nesprávným údajům při kontrole výkonu motorů. Nový termín vypuštění zatím ještě jasný není.

Nosná raketa Falcon 9 patřící rovněž společnosti SpaceX měla se šestou skupinou satelitů Starlink odletět z floridského kosmodromu na mysu Canaveral už v lednu. Poté nevyšly plány odstartovat 14. února, ani postupně 4., 11. a 14. března.

SpaceX do kosmu vynesla předchozích pět sérií po šedesáti satelitech Starlink loni v květnu a v listopadu, dvakrát letos v lednu a naposledy 17. února, což už byl rovněž odložený start. Před pěti lety byly v únoru 2018 zkušebně dopraveny na oběžnou dráhu dvě tyto družice mimo letový program Starlink.

Počet satelitů Starlink chce SpaceX rychle zvýšit - letos plánovala s družicemi startovat každé dva až tři týdny, což ale, jak se ukazuje, není snadné. Cílem společnosti je do poloviny roku dosáhnout operačního provozu zaměřeného na zpřístupnění internetu v Kanadě a části USA a v příštím roce ve zbytku světa. Prozatímní plán počítá s rozmístěním asi 12 000 družic. Společnost ale uvažuje o pozdějším rozšíření sítě na celkem 42 000 satelitů.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!