VIDEO: Amazonie v plamenech. Brazilský prezident pro boj s ohněm vyčlenil 44 tisíc vojáků

Navzdory výraznému domácímu i zahraničnímu úsilí nepolevují mohutné požáry v amazonském pralese. Po žádosti čtyř brazilských států o federální pomoc dá ministerstvo obrany k dispozici pro boj s tamními požáry zhruba 44 tisíc vojáků, informoval server Daily Mail. Nový fond na pomoc pralesu založil i Leonardo DiCaprio.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Požáry v Amazonii (Zdroj:AP)

reklama

Jenom z minulého čtvrtka na pátek Brazilský národní institut pro vesmírný výzkum (INPE) detekoval 1663 nových ohnisek požáru. O život nadále přichází tisíce volně žijících živočichů a je likvidováno jejich přirozené prostředí. Podle oficiálních statistik bylo letos v Brazílii zaznamenáno už 78 383 požárů, což je nejvíce od roku 2013.

44 000 vojáků v akci

Brazilský prezident Jair Bolsonaro poslal v sobotu bojovat s ohněm brazilské vojenské jednotky podporované letectvem, které jsou připraveny v Amazonii zasáhnout. Podle ministra obrany Fernanda Azeveda bude k dispozici zhruba 44 tisíc vojáků. O federální pomoc požádaly státy Roraima, Rondonia, Tocantins a Pará. Mezi nejvíce postižené pak patří i státy Mato Grosso a Acre.

První misí mělo být rozmístění sedmi set vojáků v oblasti okolo Porto Velho, hlavního města státu Rondonia. Podle ministra obrany použijí záchranné složky také dva letouny schopné shazovat na požáry až 12 tisíc litrů vody.

Světoví vůdci vyzývají k boji s odlesňováním

Současnou ekologickou krizi projednávali také mezinárodní lídři na setkání G7 ve francouzském Biarritzu. V Brazílii, stejně jako před brazilskými velvyslanectvími v Londýně, Paříži, nebo kolumbijské Bogotě, mezitím došlo k řadě protestů proti odlesňování Amazonie. Francouzský prezident Emmanuel Macron a irský premiér Leo Varadkar před minulým víkendem pohrozili, že zabalokují dohodu o volném pohybu mezi EU a jihoamerickými národy v případě, že Bolsonaro nebude proti odlesňování, které experti považují za jednu z příčin požárů, konat.

Pomoc v podobě 5 milionů dolarů (v přepočtu asi 116 milionů korun) přislíbila nově vzniklá ekologická organizace Earth Alliance založená hollywoodským hercem Leonardem DiCapriem a jeho přáteli, finantropy Laurene Powell Jobsovou a Brianem Shethem, informoval server CNN.

Amazonský prales, který produkuje asi dvacet procent kyslíku na planetě, je často považován za „plíce planety“.

reklama

reklama