VIDEO: Australský policista krutě ukamenoval zvíře. Hájí se tím, že je domorodec

Austrálie je rozhořčena záběry, na kterých policista ukamenoval vombata, vačnatce příbuzného koale. Jeho smrt navíc polonahý policista následně oslavoval. Video způsobilo pobouření a desetitisíce lidí se podepsaly pod petici ochránců zvířat.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Muž ukamenoval vombata (zdroj: Wombat Awareness Organisation)

reklama

Video, které minulý týden na internet umístil spolek na ochranu vombatů, zachycuje muže, který běží před autem a opakovaně hází kameny na zvíře, jež se od útočníka i automobilu snaží marně uniknout. Na záznamu je slyšet i zákeřný smích kamaráda a pobízení k tomu, aby zjevně vystresované zvíře zabil. Několik dalších hozených kamenů podle všeho zvíře skutečně zabilo, což okomentoval jeho parťák slovy „Zabil jsi ho, kámo.“ Oba muži smrt zvířete hlasitě oslavili. 

Ohavný incident nyní vyšetřuje policie, které se již podařilo identifikovat násilníka na videu. Je jím strážmistr Waylon Johncock, který u policie pracoval deset let. „Podíval jsem se na video a okamžitě jsem zahájil vyšetřování tohoto incidentu. Zachycené jednání útočníka je naprosto odporné a nepřijatelné,“ uvedl minulý týden policejní komisař Grant Stevens. „Beru plně na vědomí pobouření lidí v souvislosti s touto záležitostí.“

Útočník Waylon Johncock oslavuje zásah zvířete
Autor: facebook Útočník Waylon Johncock oslavuje zásah zvířete

Komisař také uvedl, že jednání na videu neodpovídá chování a jednání, které očekává od svých zaměstnanců a dodal, že i ostatní zaměstnanci policie považují zveřejněné záběry za „ohavné“. Johncock je nicméně původní obyvatel kontinentu a zákon o domorodém obyvatelstvu z roku 1993 mu umožňuje udržování starodávných zvyků, mezi které patří i lov divoké zvěře. Zástupce starších starousedlíků Jack Johncock se útočníka zastal a řekl, že kamenování zvířat je jedním z mnoha způsobů jak zvíře ulovit pro potravu. „Je jednoduché z pohodlí domova soudit lidi. Toto je součást naší kultury a způsob, jakým ji udržujeme po tisíce let. Pro obyvatele západního pobřeží Austrálie tvoří vombati podstatnou část jejich stravy a dostanou je, jakýmkoliv způsobem budou chtít,“ řekl pro ABC News Johncock, zástupce starších. 

Toto vysvětlení ale neuspokojilo značnou část veřejnosti. Ta poukazuje i na to, že policista viditelně krutě zabil zvíře pro zábavu, a nikoliv z důvodů nedostatku potravy. Více než 80 tisíc lidí se zatím podepsalo pod petici change.org, která chce kamenování vombatů zcela zakázat. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!