VIDEO: Benátky jsou pod vodou. Obyvatelé se musí ulicemi brodit

Italskou metropoli Benátky zasáhly extrémní povodně. Tři čtvrtiny města jsou zatopené, v některých místech dosahuje voda až do jednoho a půl metru. Povodně přinesla bouře, která zvýšila hladinu moře.
lidé se brodí vodou v Benátkách
lidé se brodí vodou v Benátkách
Reuters

reklama

Nejvyšší hladina vod v Benátkách za posledních 10 let. To je situace, se kterou se musí potýkat Benátčané. Ikonická náměstí jsou zaplavena a kvůli silnému větru popadaly i některé stromy. Místní obyvatelé, turisté nebo také majitelé restaurací si ale z vysoké vody nic nedělají. Některé podniky fungují i když tam je po kotníky vody.

V pondělí promluvil o situaci primátor Benátek Luigi Brugnaro. Uvedl, že mluvil s předsedou vlády Guiseppem  Contem o projektu Mojžíš, což je projekt na výstavbu protipovodňových bariér, dlouho odkládaný, finančně nákladný a propojený s korupcí. Brugnaro na předsedu vlády naléhal, aby projekt urychlil.

 

 

Většina území Itálie se už o víkendu potýkala se silnými bouřkami, vichřicí a záplavami. V přímořských oblastech panuje silný vítr a pevninu zaplavují velké vlny z rozbouřeného moře. Kvůli větru na několika místech padaly stromy a ohrožovaly kolemjdoucí.

přelomený strom po vichřici v Itálii
Autor: AP přelomený strom po vichřici v Itálii

Zatím si nepříznivé počasí vyžádalo pět mrtvých a jeden člověk se pohřešuje. V několika regionech Itálie panuje červená výstraha před silným větrem a úřady doporučují obyvatelům zůstat doma v bezpečí a nevycházet ven.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!