VIDEO: Británie hlásí rychlost orkánu až 150 km za hodinu a ve Skotsku a Severním Irsku očekávají vánici

Británie hlásí vážné problémy s počasím způsobené bouří zvanou Ciara, včetně poškození stovek nemovitostí a zrušení vlaků, letů a trajektů. Bouře doprovázená větrem o síle hurikánu a vydatným deštěm si navíc vyžádala nejméně pět obětí. Dvě ženy, matka a její dcera, zemřely v Polsku, po jednom mrtvém hlásí Švédsko, Slovinsko a Británie.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Bouře ve světě

reklama

Britští meteorologové hlásí možnost vánice a závějí pro Skotsko a Severní Irsko. Stejná předpověď je pro severozápadní Anglii. Když předtím postihly Anglii velké záplavy, skoro dvě stě hlášených povodní, voda odnášela automobily jako hračky. Ve Walesu foukal orkán údajně rychlostí 150 kilometrů za hodinu. Vysoké vlny ochromily přístavy na obou stranách Lamanšského průlivu. Nyní přichází varování před sněhem. „Přes Británii prochází chladnější vzduch a silně pocítíme velký pokles teploty,“ hlásí britský meteorolog Alex Burkill.

Rohozná na Jihlavsku

ONLINE: Silný vítr paralyzuje už druhý den Česko

Orkán se hnal dále Evropou přes Benelux do Německa, kde dali bouři název Sabine. V důsledků jejího řádění museli v Německu omezit zejména železniční dopravu. Deutsche Bahn kvůli větru zastavila dálkovou železniční dopravu na území celé spolkové republiky. Zrušeny byly i přímé železniční spoje mezi Berlínem a Prahou. Provoz bude postupně obnovován od dnešního dopoledne. Ve Frankfurtu vítr provázející bouři vyvrátil rameno jeřábu tak nešťastně, že poničilo střechu místního dómu.

Vlak mezi Amsterdamem a Berlínem se 300 až 350 cestujícími narazil na spadlý strom, po dvou hodinách se mu ale podařilo dostat se do nejbližší stanice.

Bouře Sabine napáchala škody také v německém Freiburgu

KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY: Orkán Sabine zatím nedosáhl síly loňského orkánu Eberhard, pojišťovny ale i letos budou sčítat miliardové škody

Letecká společnost Lufthansa Eurowings uvedla, že pozastavila lety v Hamburku, Berlíně, Hannoveru, Dortmundu, Düsseldorfu, Kolíně nad Rýnem a Stuttgartu. Mezitím byly zrušeny některé britské vnitrostátní i mezinárodní lety z letišť včetně Heathrow a Gatwick.

Ve Francii hlásí stanice France-Info, že v důsledku povodní se utopili dva lidé. Déšť a povodně způsobily v části Alpes-Maritimes a Var, že kolem 4 000 domácností zůstalo bez elektřiny. Silný déšť také zvýšil riziko sesuvů půdy v oblastech členitého terénu.

 

iPrima, The Guradian, Reuters, ČTK, AccuWeather

reklama

reklama