VIDEO: Budeme brzy létat v dronech? Filipínský vynálezce představil budoucnost dopravy

Filipínský vynálezce představil „létající sportovní vůz“, jak ho sám nazývá, který podle něj bude budoucností dopravy. Jedná se jednomístný létající stroj fungující na principu dronu. Vynálezce pro agenturu Reuters uvedl, že stroj může pomoci například ve městech se špatnou dopravní situací.
Koncepto Millenya
Koncepto Millenya
Flying Kyxz / youtube

Bývalý tanečník a kameraman Kyxz Mendiola létal a vznášel se několik minut v jednomístném stroji poháněném multikoptérovou technologií běžně užívanou v menších bezpilotních dronech. „Bylo to úžasné. Všechna tvrdá práce se vyplatila. Všechno šlapalo perfektně,“ uvedl pro Reuters po prvním veřejném testu jeho lítajícího vynálezu.

 

 

Létající stroj uveze až 100 kg a letí rychlostí 60 km/h

Mendiolův stroj „Koncepto Milenya“ může létat až 6,1 metru nad zemí rychlostí až 60 kilometrů v hodině. První ukázkový let trval jen něco málo před deset minut. Stroj může přepravovat až 100 kg váhy. Navíc podle svého stvořitele může pokrýt hodiny výletů v městech jako je třeba Manila, které jsou zasaženy chronickými dopravními problémy.

„Pokud musíme jet někam třeba hodinu autem, toto nás tam může dopravit za pět minut. Stisknete tlačítko a jde to nahoru, pak zatlačíte páčku dopředu a jde dopředu. Je to velmi chytré a proto říkám, že to má hodně velký potenciál,“ upřesnil vynálezce.

 

 

Australská firma chce vynález brzy přivést na trh

Podle něj trvalo dlouho, než ušetřil prostředky na komponenty jednomístného stroje poháněného šesti lithio-iontovými bateriemi, jehož pasažéři jsou pilotováni dálkovým rádio-frekvenčním zařízením. Bezpečnostní opatření umožňuje, že i když jeden nebo dva ze šestnácti rotačních motorů selžou, stroj stále může letět.

Poté, co se video s létajícím strojem stalo virálem na sociálních sítích, začala na vývoji dopravního prostředku s Mendiolou spolupracovat australská společnost Star8, podle jejíhož výkonného ředitele Jacoba Maimona mají zájem stroj hromadně vyrábět pro trhy v Austrálii, Evropě a Hong Kongu poté, co Mendiolovi pomohou stroj zdokonalit. Podle něj by to nemělo trvat vůbec dlouho, ba naopak.

reklama