VIDEO: Čechům vadí dvojí kvalita víc, než se čekalo. Česko je prý „popelnicí Evropy“

Česko je popelnicí Evropy, alespoň si to myslí více než čtyři pětiny Čechů. Vyplývá to z dat nového výzkumu, který má televize Prima exkluzivně k dispozici. I proto je drtivá většina českých spotřebitelů pro tvrdé zpřísnění pravidel kvality výrobků, a to i přesto, že by to znamenalo snížení dovozu levnějších potravin ze zahraničí.
Rozhovor s nutriční terapeutkou Margitou Slimákovou

Často se uvádí, že spotřebitel má mít všechny relevantní informace na obalu a etiketě či v příbalovém letáku. Například novela zákona o potravinách, která má začít platit příští rok, zakazuje na trh uvádět výrobky označené zdánlivě totožně s potravinou uváděnou na trh v jiném členském státě Evropské unie, ačkoliv potravina uváděná na trh v České republice má odlišné složení nebo vlastnosti. To ale mohou podle kritiků výrobci obejít právě přesnějším značením na etiketě.

„Dokonalá orientace v těchto informacích ale není snadná ani pro odborníky, a některé informace mohou mít pro spotřebitele dokonce včetně některých značek kvality či prohlášení i matoucí význam,“ uvádí Sdružení českých spotřebitelů, které nový průzkum realizovalo společně s agenturou SC&C.

Na co se přišlo?

  • 92 % českých spotřebitelů považuje různé složení výrobků za nekalou praktiku, která by měla být zakázána
  • 75 % českých spotřebitelů nesouhlasí s rozdílným složením výrobků stejné značky i v případě, že není porušen žádný zákon
  • 82 % spotřebitelů souhlasí s výrokem, že Česko je popelnicí Evropy
  • 91 % českých spotřebitelů, kteří jsou pro zpřísnění pravidel, jaké parametry kvality musí splňovat potraviny prodávané na českém trhu, je pro takové zpřísnění, a to i za cenu, že by to znamenalo omezení dovozu levných potravin ze zahraničí

Podle Sdružení českých spotřebitelů je překvapivé především to, kolika lidem dvojí kvalita vadí. „Je tomu tak, dokonce v daleko větší míře, než jsme předpokládali. Překvapilo nás, že jsou až tolik citliví,“ uvedl Libor Dupal. Velkou citlivost českého spotřebitele na téma dvojí kvality prokazuje podle odborníků i zjištění, že 3 ze 4 Čechů nechtějí jinou kvalitu ani v případě, kdy není porušena legislativa. „To, že není porušen zákon, není pro něj dostačující, aby dvojí kvalitu toleroval či omlouval,“ uvedlo sdružení.

Odborníci ale nesouhlasí s výroky o „popelnici Evropy“. „Nemáme žádné důkazy o tom, že by Česko popelnicí Evropy bylo. Zjištění ale podtrhuje výsledek kampaní, že tomu tak v rozporu se skutečností u potravin je,“ uvedlo Sdružení. Také podle nutriční terapeutky Margit Slimákové není pravda, že by méně kvalitní výrobky mířily jenom k nám. „Je relativně jedno, jestli je o nějaký miligram kakaa víc nebo míň, nebo jiného tuku, protože ten produkt jako takový není zdraví prospěšný celý, takovéto produkty jíst nemáme,“ řekla.

Naopak příjemným překvapením pro odborníky je, že si jsou Češi ochotni připlatit za kvalitu. Přitom zdravě jíst lze podle Slimákové i za málo peněz. „Když budeme vařit ze základních potravin, z dlouhodobého hlediska nás to vyjde levněji. A hlavně - ty základní potraviny nás zasytí, nejsou návykové, nevyžadují to, že se jimi přejídáme,“ uzavřela.

reklama