VIDEO: Cestování zdarma ve vlacích a autobusech v některých krajích končí!

Cestování zadarmo ve vlacích a autobusech v některých krajích republiky ke dnešku končí. Například v Libereckém, Karlovarském nebo Olomouckém kraji už řidiči v autobusech nebo průvodčí ve vlacích opět vydávají jízdenky.
Cestování zdarma ve vlacích a autobusech v některých krajích končí!
Cestování zdarma ve vlacích a autobusech v některých krajích končí!
archiv FTV Prima

reklama

Odbavování cestujících běžným způsobem v dopravních prostředcích omezily jednotlivé kraje postupně v polovině března. Důvodem bylo, že dopravci neměli pro své zaměstnance dostatek ochranných prostředků.

Povinnost koupit si jízdenku přitom nikdo nezrušil, nicméně mnoho lidí tu možnost nemělo, protože osobní pokladny na řadě nádraží byly zrušeny a ve vlaku nebylo možné jízdenku koupit. Současně mnoho lidí situace využilo a nekupovali si jízdenky, i když možnost měli, protože věděli, že kontrola nepřijde.

Zájem o věřejnou dopravu klesl až na desetinu

Zájem lidí o veřejnou dopravu navíc výrazně klesl, na některých spojích třeba až na desetinu běžného počtu cestujících. Když tedy navíc část cestujících z toho mála, kteří ještě vlaky a autobusy jezdili, neplatila, ztráty dopravců začínaly růst astronomickým tempem. V některých krajích to navíc začalo dělat pořádnou díru do rozpočtů, protože ztráty dopravcům podle uzavřených smluv kompenzují na naprosté většině regionálních spojů.

„V našem případě se denní ztráty blížily částce osm set tisíc korun denně, to znamená, že celkově už jsme se dostali do řádu desítek milionů,“ uvedl radní Libereckého kraje pro resort dopravy Jan Sviták. Právě ekonomické důvody spolu s tím, že dopravci už dokázali i s pomocí kraje zajistit ochranné pomůcky, vedly k tomu, že na Liberecku omezení odbavování cestujících skončilo. V některých dalších krajích, jako třeba v Jihočeském nebo Pardubickém, ale opatření stále platí.      

 

Libor Tampier

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!