VIDEO: Další zbytečná smrt kvůli elektrické koloběžce! Atlanta omezí jejich provoz

​​​​​​​Atlanta zakazuje elektrické koloběžky od 21. do 4. hodiny. Uživatelé tohoto nového dopravního prostředku mají za sebou tragické léto. V hlavním a největším městě amerického státu Georgia totiž zemřeli od května při nehodách tři jezdci a v úterý čtvrtý. Zákaz nabývá účinku v pátek, kvůli bezpečnosti reguluje i Praha. Zjišťovali jsme podrobnosti.
Jízda na elektrokoloběžce pohledem jezdce ZDROJ: AP

reklama

Zákaz přichází v době, kdy města napříč zeměkoulí bojují o regulaci společností pronajímajících tato zařízení. Chtějí, aby jezdci ani ostatní neriskovali své zdraví. Což se vůbec nedaří. Úřadům v Atlantě došla trpěliost, když tento týden došlo na předměstí Atlanty na East Point k další smrtelné nehodě. Uživatel e-koloběžky narazil do kamionu. Od května už zahynuli tři lidé při srážce s autobusem, SUV a osobním autem.

I další části USA včetně Dallasu, Texasu, Nashville a Tennessee nedávno zvážily určitou formu regulace koloběžek, částečně právě kvůli obavám o bezpečnost.

I francouzská vláda reagovala na rostoucí nespokojenost obyvatel zejména velkých měst, kteří často musejí před poměrně rychle jedoucími vozítky uskakovat. Elektrické koloběžky mají podle deníku Le Figaro během období 2017/2018 ve Francii na svědomí 286 zraněných a pět mrtvých. Nesmí jezdit po chodnících. V Paříži sdílené elektrokoloběžky poskytuje například americká společnost Lime, která je provozuje i v širším centru Prahy. 

I Praha reguluje kvůli bezpečnosti

Praha ve spolupráci se společností Lime také připravila pravidla pro sdílené elektrokoloběžky. Podle náměstka primátora Adama Scheinherra je potřeba podporovat alternativy k automobilové dopravě a rozvíjet návaznost na spojení hromadné dopravy od dveří bytu až ke dveřím kanceláře. Město ale chce vyřešit mnohdy špatně zaparkované koloběžky a také zamezit jejich vjezdu do přetížených zón v centru.

O nových pravidlech náměstek vyjednával přímo s CEO společnosti Lime, Tobym Sunem, který do Prahy přiletěl ze San Francisca. Podle dohody vzniknou pro koloběžky dva druhy zón. „Tou první je red zóna, která už nyní funguje. Tady se se koloběžka zpomalí, pokud do ní řidič vjede. Počítáme s rozsáhlou red zónou na pěších zónách na Praze 1, na Královské cestě a v části Prahy 2," potvrdil Scheinherr naší redakci.

Zároveň se zástupci Lime musí spojit i s dalšími městskými částmi, aby si společně definovali red zóny i na dalších pražských územích mimo centrum. „Druhé zóny – zelené - budou vymezeny pro parkování koloběžek. Tady se stále řeší forma. Lime si tyto bezrizikové oblasti s dostatečným prostorem vytipuje sám, ale musí je následně prokonzultovat s patřičnou městskou částí a až pak zanést do aplikace,“ řekl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

Se společností Lime vyjednával Adam Scheinherr a zástupci Prahy 1 od konce minulého roku. Za hlavní problém Praha i konkértní městská část, v níž se koloběžky nejvíce využívají, považují koloběžky rozházené po chodnících a jízdu ohrožující chodce, a to hlavně v úzkých ulicích a v dalších oblastech, kde se dnes koloběžky proplétají s chodci. „Chceme, aby Pražané mohli koloběžky pohodlně využívat, hledali jsme jen rychlé cesty, jak pravidla jejich užívání upravit, aby před nimi chodci nemuseli uskakovat a nezakopávali o ně na chodnících. První vlaštovkou je, že od minulého týdne musí zákazníci před jízdou v aplikaci odklikat, že nebudou jezdit po chodnících, parkovat na nevyhrazených místech a nebudou bezohlednou jízdou blokovat tramvaje a autobusy,“ popsal Adam Scheinherr.

K dalším opatřením má patřit také zavedení maximálního počtu koloběžek ve městě. Snahou je najít kompromis, konkrétní počet zatím nepadnul. Společnost Lime plánuje rozprostřít koloběžky také do oblastí mimo centrum, kde by mohly Pražanům posloužit třeba pro jízdu od domu na metro. Město vidí problém také v nízké informovanosti uživatelů, kteří často nerespektují pravidla ježdění na koloběžkách. Na základě toho vznikne také informační marketingová kampaň, která bude českým i zahraničním uživatelům ukazovat správné a ohleduplné chování za řídítky koloběžek.

reklama

reklama