VIDEO: Dehydrovaný koala pil z lahve přímo od cyklistů. Populaci vačnatců decimují ničivé požáry

Až 480 milionů zabitých zvířat. To je podle vědců z univerzity v Sydney důsledek ničivých požárů, které sužují australský kontinent od září. Mezi téměř půl miliardou mrtvých savců, ptáků a plazů je podle odhadů také přibližně 8 000 koalů.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Zoufalému koalovi pomohli cyklisté (zdroj: AP/@bikebug2019)

reklama

Nový Jižní Wales je požáry nejvíce zasažený australský stát. A právě několik stovek kilometrů severně od Sydney se nachází oblast, kde před požáry žilo okolo 28 tisíc koalů. To už ale dnes zřejmě neplatí. Podle federální ministryně životního prostředí Sussany Leyové se populace místních koalů zredukovala až o 30 %. Zvířata buď přímo uhořela, nebo přišla o život, protože plameny zničily jejich přirozené prostředí.

„Dozvíme se více, až se požáry uklidní a my to budeme moci náležitě vyhodnotit,“ dodala Leyová pro server ABC. Více než tři měsíce trvající peklo totiž stále není u konce, v Austrálii řádí přes 100 požárů. Celkem už plameny sežehly na pět milionů hektarů země, z toho přibližně čtyři miliony jen v Novém Jižním Walesu. V důsledku požárů zemřelo podle ekologů z univerzity v Sydney přibližně 480 milionů živočichů, informoval server deníku Times.

Vánoce v plamenech: Australské požáry pokračují i přes svátky

Vánoce v plamenech: Australské požáry pokračují i přes svátky

O tom, jak koalové momentálně trpí, vypovídá i video, které se začalo masivně šířit po internetu (můžete se podívat v úvodu článku). Zachycuje dehydrovaného a zmateného koalu, který se dočkal vytoužené vody od kolem projíždějících cyklistů.

„Ten koala seděl přímo uprostřed cesty. Pochopitelně jsme zastavili, abychom mu pomohli z cesty. Zastavila jsem kolo a on šel přímo ke mně, na koalu poměrně rychle. Dala jsem mu napít z našich lahví. Dokonce šplhal na moje kolo. Nikdo z nás nikdy nic podobného neviděl,“ popsala pro server 7News autorka videa Anna Heuselerová.

Nezvyklá příhoda se odehrála nedaleko Adelaide v Jižní Austrálii. Také tento stát sužují ničivé požáry a průměrné denní teploty se v minulých dnech pohybovaly okolo 40 stupňů.

reklama

reklama