VIDEO: Denisa si prošla rakovinou děložního čípku. Naštěstí jsem teda přišla včas, vzpomíná

Ročně v Česku onemocní rakovinou děložního čípku zhruba 750 žen

Ročně v Česku onemocní rakovinou děložního čípku zhruba 750 žen

Ročně v Česku onemocní rakovinou děložního čípku zhruba 750 žen. Zemře na něj v průměru jedna žena denně. Osmadvacetiletá Denisa onemocněla rakovinou děložního čípku i přesto, že chodila na pravidelné prohlídky.

Po sdělení diagnózy byla Denisa v šoku. Ten den si prý ani nepamatuje. Čekala ji náročná léčba, která měla naštěstí zdárný konec. „Měla jsem nějaké potíže, krvácení, občas mě pobolívalo břicho, menstruace nebyla pravidelná, tak jsem si řekla, že je čas navštívit gynekologa, naštěstí jsem teda přišla včas. Pořád s tím bojuju psychicky. Ta nemoc mi vzala spoustu volného času, byla jsem odseknutá od přátel, od rodiny, musela jsem furt jezdit do nemocnice. A pak chemoterapie, přišla jsem o vlasy, a to nebylo úplně snadné."

Denisa podstoupila celkem dvě velké operace. Chemoterapie totiž nefungovala, a tak museli lékaři ženě celý nádor fyzicky vyoperovat. „Do budoucna to znamená, že na sebe musím dávat pozor, musím chodit na preventivní prohlídky. Jestli budu mít děti? Všichni doufáme, ale je to komplikace, mám zkrácený čípek, zkrácenou dělohu, takže to nebude úplně jednoduchá cesta."

Odborníci také radí využívat moderní způsoby vyšetření. Dnes jsou kromě běžné cytologie k dispozici i takzvané HPV DNA testace, což je jiný a přesnější stěr z děložního čípku. Pojištěnky dostávají od své pojišťovny pozvánku na tento screening, a je potřeba apelovat na to, aby ji nehodily do koše a opravdu přišly.

V tuto chvíli činí ženská proočkovanost asi 60 %. Například v Austrálii, kde se nemoc už podařilo téměř vymýtit, je proočkovanost dívek na 80 %. Podle primáře je také chyba, že se neočkují starší ženy, očkování je totiž vhodné pro všechny generace. Pravidelně se teď očkuje i 44letá paní Vladimíra, která je také jednou z vyléčených. „Já jsem podstoupila radikální operaci, kdy mi vlastně byla odstraněna děloha, vaječníky a vejcovody a měla jsem ohromné štěstí, že nikde nebyly metastáze, takže jsem nemusela podstupovat žádnou následnou léčbu."

Rakovina děložního čípku sice nepatři mezi nejčastější nádorová onemocnění - o to je ale její výskyt nebezpečnější. Když už se u některé ženy objeví, šance na přežití je zhruba 50 %.

Další podrobnosti najdete ve článku na našem webu: https://bit.ly/2ktB2NM