VIDEO: Devíti obviněným z nelegálně držených zbraní hrozí až pět let vězení

Největší případ odhalených nelegálně držených zbraní na severu Čech za poslední léta rozkrývají liberečtí kriminalisté. Televize Prima o zátahu a následných obviněních informovala jako první už minulý týden. Ve čtvrtek 6. června policisté poprvé promluvili a uvedli podrobnosti.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Obvinění z nelegálně držených zbraní stříleli

reklama

Obviněných je celkem devět, z toho sedm z Libereckého kraje a dva z Pardubického. Policisté u nich zajistili neuvěřitelných 97 zbraní, a to včetně 26 samopalů a jednoho kulometu. Dále bylo také nalezeno mnoho pistolí a tisíce nábojů nejrůznější ráže, granáty i střelný prach. Při domovních prohlídkách musel asistovat i pyrotechnik. Zbraně, střelivo i výbušniny nyní budou předmětem zkoumání expertů.

Na videu z tiskové konference můžete vidět historické kousky jako italský samopal z druhé světové války, ale i naprostou klasiku - český samopal vzor 58.

Potvrdilo se to, co televize Prima zjistila už minulý týden - část zbraní jejich majitelé nakoupili jako znehodnocené a následně je upravili tak, že z nich bylo možné střílet. A skutečně z nich - alespoň někteří - stříleli. Už v listopadu loňského roku přistihli policisté dva z nich při střelbě ze samopalu v lese poblíž obce Krásný Les na Liberecku. Podle kriminalistů to přitom bylo velmi nebezpečné, protože oba střelci zkoušeli svou upravenou zbraň v blízkosti obydlené zóny a případná zbloudilá střela mohla lehce někoho zabít. Ve hře je tedy stále i obvinění z obecného ohrožení.

Skutečně nebezpečných zbraní bylo minimálně 27 samočinných, jejich držení je zakázáno. V průběhu vyšetřování a po provedení expertiz se bude nejspíše zvyšovat právní překvalifikování na vyšší trestní sazbu. 

Až pět let vězení hrozí devíti obviněným ve věku od 33 do 69 let. Kriminalisté dále vyšetřují, odkud zbraně i střelivo pochází a proč se hromadily. Ověřovat také budou, zda některou ze zbraní nebyl v minulosti spáchán trestný čin.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!