VIDEO: Dluhy za neplatiče v bytových domech často platí ostatní členové SVJ

Fungování společenství vlastníků jednotek - tedy skupiny lidí žijících v bytech v jednom domě - by brzy mohlo projít výraznou změnou. Takzvaná SVJ si totiž stěžují na malé pravomoce v případě, kdy jeden ze členů dlouhodobě neplatí některé domovní poplatky. Až statisícové dluhy totiž pak často zaplatí ostatní členové společenství.
19.10. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: DLUHY ZA NEPLATIČE V BYTOVÝCH DOMECH ČASTO PLATÍ OSTATNÍ ČLENOVÉ SVJ
19.10. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: DLUHY ZA NEPLATIČE V BYTOVÝCH DOMECH ČASTO PLATÍ OSTATNÍ ČLENOVÉ SVJ

reklama

Neplacení účtů za teplo, vodu nebo poplatků za společné prostory. V případě společenství vlastníků je to scénář, na který mohou ostatní doplatit. „Paní vlastně neplatila přes 2 a půl roku. Ten dluh vzrostl asi na 750 nebo 800 tisíc. Byly to vlastně příspěvky do fondu oprav, neplatila vlastně mimořádné příspěvky na rekonstrukce,“ uvedl pro Zpravodajství FTV Prima předseda SVJ Vojtěch Opočenský.

Po exekuci sice byt prodali, peníze ale dostala banka poskytující úvěr - a dluhy museli zaplatit ostatní členové SVJ. „Pokud je ta exekuce zahájena nějakým jiným věřitelem, například bankou jako zástavním věřitelem, tak se to SVJ často nedočká úplného uspokojení těch dlužných částek,“ upřesnil právník Jan Eisenreich.

Nejvíce ohrožena jsou přitom malá SVJ, a to nejen proto, že v jejich případě splácí dlužnou částku menší množství lidí. Problémem je často i jejich horší informovanost jak správně postupovat. „Nejčastější chybou malých SVJ je takový ten přátelský postup, kdy u kočárkárny nebo u výtahu řeknou: ‚Hele Franto, dlužíš peníze, je potřeba, abys to zaplatil,‘“ upřesnila Dominika Bůčková, redaktorka časopisu zabývajícího se problematikou SVJ.

Takový postup má podle odborníků nulovou váhu jako důkaz vymáhání dluhu. Ministerstvo spravedlnosti teď chystá novelu občanského zákoníku - má zkrátit dobu vymáhání peněz, během které dluhy dále narůstají.

„Dnes musí proběhnout dvě soudní řízení, nově bude stačit upozornění od SVJ a jedno soudní řízení. To znamená - celý ten soudní proces se zkrátí - a pak bude možné nařídit exekuci,“ upozornil mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Už dnes mají SVJ zaručeno, že z exekučně prodaného bytu dostanou na pokrytí dluhů 10 % jeho ceny. U levných bytů v neatraktivních lokalitách ale desetina prodejní ceny podle oslovených právníků i politiků z Pirátské strany často na pokrytí pohledávek nestačí. Piráti proto chtějí změnu.

S příchodem ekonomické krize by podle odborníků mohl stoupnout počet společenství, která ohrožují neplatiči.

reklama

reklama