VIDEO: Dojemné loučení s tátou. Malá dcera zesnulého australského hasiče kráčela před rakví v jeho helmě

Austrálie pohřbívá své hrdiny. Jedním z nich je také dobrovolný hasič Andrew O'Dwyer, který zemřel během boje s ničivými požáry. V úterý se konal okázalý pohřeb, na kterém nechyběla ani hasičova dcerka Charlotte. Ta si na tátovu počest během obřadu nasadila jeho helmu.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Pohřeb australského hasiče Andrewa O'Dwyera (zdroj: AP)

reklama

Andrew (†36) spolu se svým kolegou Geoffreym Keatonem (†32) , který byl pohřben minulý týden, zemřeli 19. prosince. Během cesty k požáru na jejich hasičský vůz spadl strom a auto následně sjelo ze silnice, informoval server ABC News. Smuteční obřad se uskutečnil v úterý v kostele ve městě Horsley Park, kde sídlí jednotka, ve které O'Dwyer. Ze záběrů je jasné, že se jednalo o pohřeb velice váženého člena hasičského sboru – přítomnost australského premiéra Scotta Morrisona, salutující kolegové i tradiční tanec haka na poslední rozloučení.

Dobrovolní hasiči Andrew O'Dwyer (vlevo) a Geoffrey Keaton (vpravo), kteří zemřeli při boji s ničivými požáry
Autor: CNN/NSW Rural Fire Service Dobrovolní hasiči Andrew O'Dwyer (vlevo) a Geoffrey Keaton (vpravo), kteří zemřeli při boji s ničivými požáry

Statečný hasič po sobě zanechal manželku Melissu a také 19měsíční dcerku Charlotte. Právě ta se postarala o nejdojemnější moment obřadu, když si stoupla před rakev svého otce v hasičské přilbě, kterou nosil během výkonu své služby. Představitel hasičského sboru ve státě Nový Jižní Wales Shane Fitzsimmons jí na hrudníku připnul medaili, kterou otec posmrtně obdržel za zásluhy.

Blízcí pak o Andrewovi vypověděli, že byl skvělým manželem, otcem a také hasičem. „Byl to velký dříč, byl oddaný a opravdu věrný,“ popsal tragicky zesnulého Shane Fitzsimmons.

Jen slova chvály měl pro Andrewa také jeho přímý nadřízený, kapitán jednotky Darren Nation. „Jeho láska k hasičskému sboru byla opravdová jako krev, která mu proudila v žilách,“ uvedl. Podle kapitána byl O'Dwyer typem muže, který by neváhal obětovat svůj život za záchranu někoho jiného, kdyby na to přišlo. „Přátelé, byla to výjimečná a skvělá osobnost,“ uzavřel Nation.

V Austrálii zahynulo kolem půl miliardy volně žijících zvířat                 ZDROJ:CNN

VIDEO: Stovky mrtvých zvířat podél silnic.Oheň v Austrálii zabíjí vše živé

Požáry na australském východním pobřeží připravily v posledních týdnech o život již 25 lidí. Ve státě Nový Jižní Wales nadále hoří 130 požárů, z nichž padesátka není pod kontrolou, a ve státě Viktorie dalších 40. Po nynějším přechodném ochlazení mají teploty v australských státech Nový Jižní Wales a Viktorie od pátku znovu stoupat nad 40 stupňů Celsia. 

„Dnes je v Melbourne sedmnáct stupňů. Ale už v pátek mají teploty opět přesáhnout třicítku. Nicméně příznivou změnu počasí využili hasiči k tomu, že kontrolovaně vypalují místa, která by v následujících horkých dnech představovala největší rizika,“ říká novinářka Naďa Uváčiková, která v Austrálii několik let žije. Jak popisuje současné strasti lidí i zvířat způsobené ničivými požáry, si můžete přečíst zde.

Alexandr Božilov, ČTK

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!