VIDEO: Domácí test na rakovinu? Není problém

Lidé, kteří dlouhodobě nechodí na prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku, dostanou test na skryté krvácení poštou až domů. Ministerstvo zdravotnictví spouští pilotní projekt, během kterého pošle do deseti tisíc domácností samoodběrové vyšetření. Preventivní vyšetření tlustého střeva a konečníku bývá pro pacienty choulostivé. Ministerstvo si od projektu slibuje snížení počtu výskytu nově nemocných lidí.
Rozhovor s lékařem

reklama

Tři a půl tisíce – zhruba tolik pacientů s diagnózou kolorektálního karcinomu zemře každý rok v České republice. ‚‚Kolorektální karcinom je onemocnění tračníku a konečníku a poznáme ho pouze v situaci, kdy je v pokročilém stadiu. Toto onemocnění je dlouhodobě bezpříznakové,“ tvrdí přednosta onkologického oddělení Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Martin Oliverius. 

A to bývá často důvod, proč lidé vyšetření – screening – podceňují. Na první pohled obyčejný dopis to má však pomoci změnit. Do několika tisíc domácností dnes dorazila obálka se samoodběrovým vyšetřením.

Takzvaný kolorektální karcinom patří mezi nejčastější zhoubné nádory. Podle Ministerstva zdravotnictví jsou samoodběrová vyšetřeni ideálním řešením pro pacienty, kteří opakovaně nereagují na pozvánky od doktora a screeningu se vyhýbají.

Cílem akce je zvýšit počet vyšetřených mužů a žen ve věku 50–70 let. Výsledky projektu pomohou rozhodnout, zda je tento přístup vhodné zavést celoplošně.

reklama

reklama