VIDEO: Dovolená v Česku zdraží. Zájem bude hlavně o regionální místa

Češi by se měli začít připravovat na dovolenou v tuzemsku. Ta ale letos pravděpodobně podraží až o deset procent. Uvedla to Asociace cestovního ruchu. Půjde hlavně o hotely v regionech. Naopak žádné zdražování nechystají velká města, a to především kvůli nízkému zájmu českých turistů.
13. 04. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: DOVOLENÁ V ČESKU ZŘEJMĚ PODRAŽÍ AŽ O NĚKOLIK PROCENT / CZECH TOURISM PLÁNUJE KAMPAŇ NA POSÍLENÍ CESTOVÁNÍ V ČESKU
13. 04. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: DOVOLENÁ V ČESKU ZŘEJMĚ PODRAŽÍ AŽ O NĚKOLIK PROCENT / CZECH TOURISM PLÁNUJE KAMPAŇ NA POSÍLENÍ CESTOVÁNÍ V ČESKU

reklama

Dovolená v Česku by letos mohla podražit až o deset procent. Důvodem má být zvýšený zájem právě o cesty po naší krajině kvůli uzavřeným hranicím. Ty se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha zřejmě v nejbližších týdnech ani měsících neotevřou.

„Hotely – zvláště kvalitnější v regionech – ty možná zdražovat budou proti loňské sezóně. Viděl bych to někde proti loňsku o 5 až 10 procent,“ řekl Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří. „Protože bude velmi brzo vyprodaná kapacita, a když je něčeho málo, tak automaticky roste cena,“ vysvětlil Papež.

Domácí cestovní ruch nebude samospásný

 „Lze to opravdu velmi těžko říci, samozřejmě možné je vše,“ potvrdil Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací. Podle něj domácí cestovní ruch sice hoteliérům pomůže, ale jen někde. „Domácí cestovní ruch určitě pomůže v těch regionech, ale tam, kam tradičně jezdili zahraniční turisté, tam nebude domácí cestovní ruch samospásný,“ řekl Stárek.

Papež dává velkou naději hotelům, že by je tuzemský cestovní ruch mohl do velké části zachránit, těžší to bude pro cestovní kanceláře. „Pro nás jako cestovní kanceláře už je to horší, protože my musíme hledat i jinou přidanou hodnotu, protože jenom najít ubytování zvládne i klient sám,“ řekl Papež.

Zdražování nevyvrátili ani někteří hoteliéři, které naše televize oslovila. „Zatím plánujeme pouze to, že budeme prodávat vouchery, ale je to všechno o tom, až se dozvíme, co vůbec bude dál,“ řekla Ivana Stárková z Hotelu Labe v Českém Švýcarsku. Zdražit o pár korun už musel i Peter Neupauer z autokempu v Hranicích. „Ceny jsem upravil úměrně ke zvýšené mzdě, takže jsem to zvýšil v podstatě o deset korun,“ řekl majitel autokempu, který aktuálně počítá odřeknuté zahraničními turisty, pevně ale věří, že jim to čeští turisté nahradí.

Domácí turismus podpoří i CzechTourism

„Určitě rezervace máme, kdyby to bylo bez koronaviru, tak už by tu určitě byli i nějací cizinci s karavanem nebo obytným vozem,“ dodal Neupauer. On, stejně jako další majitelé kempů a hotelů, stále netuší, kdy bude možné přijímat turisty. Na tuto informací čekají s napětím také české cestovní kanceláře, které se mezitím připravují na kompletní proměnu své nabídky.

Podpořit domácí turismus chce státní agentura CzechTourism. Ta teď připravuje kampaň, na které se podílí známé osobnosti, například hokejista Jaromír Jágr.

 

Tomáš Polák
 

reklama

reklama