VIDEO: Dřevěná studna nalezená na Chrudimsku je podle výzkumu nejstarší na světě

Nejstarší dochovaná dřevěná stavba - přesně tak se dá mluvit o pravěké studni nalezené na Chrudimsku během výkopových prací na dálnici D35. Podle vědců je jí přes 7000 let a dochovala se hlavně díky tomu, že byla pod zemí potopena ve vodě. Byli jsme se podívat, jak momentálně vypadá.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Dřevěná studna nalezená na Chrudimsku

reklama

Sestupujeme s kamerou do suterénu piaristické koleje v Litomyšli. Právě tam je v několika bednách velký uložený unikát - nejstarší dochovaná dřevěná stavba v Evropě a zřejmě i na světě. Dubovou studnu skladují restaurátoři ve sklepě s příhodnou vlhkostí. Byla vyrobena 5256 let před naším letopočtem. Vědci to dokázali určit podle letokruhů dřeva.

Původní konstrukci držely v rozích čtyři kůly v úhlu zhruba 90 stupňů a byly opatřeny drážkou, do které se odshora až dolů zasazovala prkna, které byla k tomu uzpůsobena. Odborníci jásají nad kvalitou práce tehdejších řemeslníků, kteří vše vytvářeli ručně kamennými nástroji. Práce je prý na dnešní poměry velmi precizní. Studna má na šířku i délku zhruba 80 centimetrů, hluboká byla asi 1,4 metru.

Nález je dalším z řady na trase budoucí dálnice D35, stářím a výjimečností však zcela vyniká. Nalezena byla u Ostrova na Chrudimsku a ze země se ji podařilo vyzvednout bez porušení s pomocí jeřábu. V bednách je uchovávána ve sladkém roztoku, v podstatě jde o takový sirup. Na 700 litrů vody přijde totiž 700 kilogramů cukru. Právě to pomůže studnu zachovat co nejvíce v původním stavu. Podle Karola Bayera, proděkana fakulty restaurování pardubické univerzity, sice dubové dřevo nebylo na pohled zdevastované, ale bylo velmi křehké, hmota už je narušená, takže je nutné s částmi manipulovat velmi opatrně.

Jednotlivé kusy budou naloženy ve sladké lázni zhruba do konce listopadu. Potom se pomalu pečlivě vysuší a studna se sestaví opět dohromady. Jako velkou vzácnost ji pravděpodobně bude vystavovat pardubické muzeum.

 

Martin Holek

reklama

reklama