VIDEO: Dřevěná studna nalezená na Chrudimsku je podle výzkumu nejstarší na světě

Dřevěná studna nalezená na Chrudimsku

Dřevěná studna nalezená na Chrudimsku

Nejstarší dochovaná dřevěná stavba - přesně tak se dá mluvit o pravěké studni nalezené na Chrudimsku během výkopových prací na dálnici D35. Podle vědců je jí přes 7000 let a dochovala se hlavně díky tomu, že byla pod zemí potopena ve vodě. Byli jsme se podívat, jak momentálně vypadá.

Sestupujeme s kamerou do suterénu piaristické koleje v Litomyšli. Právě tam je v několika bednách velký uložený unikát - nejstarší dochovaná dřevěná stavba v Evropě a zřejmě i na světě. Dubovou studnu skladují restaurátoři ve sklepě s příhodnou vlhkostí. Byla vyrobena 5256 let před naším letopočtem. Vědci to dokázali určit podle letokruhů dřeva.

Původní konstrukci držely v rozích čtyři kůly v úhlu zhruba 90 stupňů a byly opatřeny drážkou, do které se odshora až dolů zasazovala prkna, které byla k tomu uzpůsobena. Odborníci jásají nad kvalitou práce tehdejších řemeslníků, kteří vše vytvářeli ručně kamennými nástroji. Práce je prý na dnešní poměry velmi precizní. Studna má na šířku i délku zhruba 80 centimetrů, hluboká byla asi 1,4 metru. Nález je dalším z řady na trase budoucí dálnice D35, stářím a výjimečností však zcela vyniká. Nalezena byla u Ostrova na Chrudimsku a ze země se ji podařilo vyzvednout bez porušení s pomocí jeřábu. V bednách je uchovávána ve sladkém roztoku, v podstatě jde o takový sirup. Na 700 litrů vody přijde totiž 700 kilogramů cukru. Právě to pomůže studnu zachovat co nejvíce v původním stavu. Podle Karola Bayera, proděkana fakulty restaurování pardubické univerzity, sice dubové dřevo nebylo na pohled zdevastované, ale bylo velmi křehké, hmota už je narušená, takže je nutné s částmi manipulovat velmi opatrně. Jednotlivé kusy budou naloženy ve sladké lázni zhruba do konce listopadu. Potom se pomalu pečlivě vysuší a studna se sestaví opět dohromady. Jako velkou vzácnost ji pravděpodobně bude vystavovat pardubické muzeum.

Martin Holek

Tagy: