VIDEO: Dva nadšenci letí kolem světa ve Spitfiru z roku 1943

Zrestaurovaný stříbrný Spitfire z druhé světové války vyrazil v pondělí z Británie na cestu kolem světa! Dva britští piloti Matt Jones a Steve Brooks v něm chtějí během následujících pěti měsíců jako první lidé obletět Zemi. Celkem by měli uletět 43 tisíc kilometrů a plánují přistát kvůli tankování ve 30 zemích.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Nejdelší let odstartoval. Dva Britové letí kolem světa ve Spitfiru z roku 1943. ZDROJ: AP

reklama

Letadla typu Spitfire hrála významnou roli ve druhé světové válce, zvláště během bitvy o Británii. Na tomto letounu, Spitfiru Mk. IX, který byl postaven na hradě Bromwich v roce 1943, pracovali poslední dva roky technici, aby ho uvedli do stavu, v němž bude schopen zvládnout náročnou cestu. Je upraven tak, aby obsahoval osm palivových nádrží.

Agentura AP píše, že piloty čeká přes 43 tisíc kilometrů, během nichž chtějí zastavit na zhruba stovce míst ve třiceti zemích. Spitfire totiž na jeden zátah urazí nejvíce 750 kilometrů. Stříbrný Spitfire se skládá z 90 procent z původních materiálů, nově je ale stříbrný - místo původního designu s barvami.

Stíhačka Spitfire je pouze jednomístná, a tak se oba piloti musejí při řízení střídat - druhý kopíruje trasu v doprovodném letadle. Největší obavy mají letci z počasí a také z přistávání.  

Trasa je nejprve zavede na Island a následně do Kanady a USA. Návrat do Anglie plánují na 8. prosince.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!