VIDEO: Experti varují před rozpadem trámů v katedrále Notre-Dame kvůli vedrům

Katedrála Notre-Dame v Paříži, kterou přesně před třemi měsíci vážně poškodil požár, čelí dalším problémům. Kvůli vysokým teplotám, které teď v Paříži panují, hrozí zhroucení klenby. Trámy nasáklé vodou rychle vysychají a mohou se rozpadat, varují odborníci.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Vedro komplikuje stabilitu vyhořelé katedrály Notre Dame

reklama

Francouzský hlavní architekt Philippe Villeneuve ve středu varoval, že pokračující vlna veder v Paříži může způsobit zhroucení klenby katedrály Notre-Dame.

Desítky senzorů rozmístěných kolem budovy zatím nezaznamenaly žádný pohyb, šéf archtektů má přesto vážné obavy. Agentura AP zveřejnila záběry, na kterých malé bagry vyvážejí z vnitřku katedrály ohořelé trámy. Chtějí je podrobit zkoumání, aby vyloučili, že se jejich struktura zhoršuje. Ale Philippe Villeneuve se obává, že panující vedra mohou situaci jen zhoršit. Řekl, že se obává, že trámy nasycené vodou by mohly vyschnout příliš rychle kvůli rekordním teplotám v hlavním městě, což by způsobilo jejich rozpad.

Za štěstí v neštěstí při ničivém požáru, který zachvátil 15. dubna 2019 Notre-Dame, můžeme považovat fakt, že katedrála procházela rekonstrukcí střechy a části fasády a díky tomu bylo z fasády dva týdny před požárem sejmuto 12 měděných soch.

Už během požáru bylo rozhodnuto, že katedrála Notre-Dame bude obnovena. Prakticky ihned se započalo s finanční sbírkou. Souběžně se také rozběhlo vyšetřování příčin neštěstí. Podle předběžných závěrů šlo o nešťastnou náhodu, což ovšem nezabránilo v šíření konspiračních teorií a fake news připisujících požár "útoku muslimů na křesťanskou Evropu".

reklama

reklama