VIDEO: Francouzský Spiderman podpořil v Hongkongu protestující. Na mrakodrapu, jak jinak!

Francouzský pavoučí muž se rozhodl nahradit diplomatická jednání mezi vládou a demonstranty a zastavit protesty v zemi, ktreré ochromily už i turistický ruch - a sám zasáhnout!
Francouzský Spiderman chce vyjednat smír mezi vládou a demonstranty v Hongkongu ZDROJ:AP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Alain Robert, známý jako „Spiderman“, vystoupil asi za hodinu na vrchol mrakodrapu Cheung Kong a na jeho průčelí vyvěsil transparent s čínskou a hongkongskou vlajkou, jak je vidět na záběrech agentury AP.

Francouz je známý ilegálním šplháním po mrakodrapech na celém světě. Proto 62-podlažní budova v Hongkongu pro něj byla rozcvičkou. Tentokrát jeho čin má ale hlubší podtext!
Výstup, který sledovala ze země veřejnost, policie i hasiči, byl součástí snahy o smír. Francouzský sportovní lezec a lezec na výškové budovy chtěl podpořit snahy o ukončení už 10 týdnů trvajících protivládních protestů proti navrhovanému návrhu zákona o vydávání lidí do Číny.

Muž narozený v roce 1962 podstoupil po vystoupání na vrchol budovy lékařskou prohlídku a byl převezen na policejní stanici. Zatím není jasné, zda bude muset zaplatit pokutu.
V roce 2017 byl Robertovi zakázán přístup do Hongkongu na jeden rok poté, co vylezl na jinou budovu.

Mezitím čínská armáda už stojí na hranicích

Dnes byly poblíž stadionu Shenzhen zaparkovány desítky obrněných transportérů a vojenských nákladních vozidel. Stadion se nachází vedle mostu spojujícího pevninskou Čínu a Hongkong. Podle agentury AP ráno zazněly ze stadionu ozvěny zvuků pochodujících bot a synchronizované výkřiky. U uzavřených vchodů stáli vojáci. Novinář AP byl z bezpečnostních důvodů zastaven, než měl šanci být svědkem dění v interiéru stadionu. Je překvapivé, že Čína ale dovolí zveřejnit podobné záběry.

Čínská státní média tvrdí, že toto cvičení bylo plánováno a nesouvisí přímo s nepokoji v Hongkongu, ačkoli začalo krátce poté, co ústřední vláda v Pekingu uvedla, že protesty začaly přerůstat a bude potřeba zasáhnout.

Čínská armáda stojí na hranicích s Hongkongem     ZDROJ: AP
Čínská armáda už stojí na hranicích s Hongkongem ZDROJ: AP

Kvůli protestům země ztrácí výdělky z turismu

Americké ministerstvo zahraničí ve středu zdůraznilo varování před cestami do tohoto města kvůli občanským nepokojům. I české ministerstvo zahraničí doporučilo českým turistům, aby se demonstracím vyhnuli.

Reklama
Reklama