VIDEO: Hákové kříže na pomníku padlých Němců nasprejoval zatím neznámý vandal

Hákové kříže na pomníku padlých Němců nasprejoval zatím neznámý vandal

Rozhovor se členem spolku Jizeran Danielem Žalmanem

Hákové kříže na pomníku padlých Němců nasprejoval zatím neznámý vandal v Kořenově v Jizerských horách. Pomník ve tvaru tradičního německého vojenského vyznamenání - železného kříže - budí kontroverze od znovuobnovení v roce 2011. Jeho odpůrci jej spojují s nacistickou ideologií, pro jeho zastánce je symbolem smíření národů, které v regionu žily vedle sebe dlouhá staletí.

Čtyři hákové kříže jsou sice zrcadlově obrácené, ale podle zastánců pomníku to na vzkazu neznámého autora nebo autorů nic nemění. „To byl jednoznačně vandalismus ze strany lidí, co se snažej o odstranění kříže,“ tvrdí Daniel Žalman, muž, který stojí za znovuobnovením památníku.

Původní kříž pod nejstarší jizerskohorskou rozhlednou Štěpánka vztyčili zdejší Němci jako památník padlým v květnu 1944, na místě ale vydržel jen rok. V květnu 1945 ho Češi shodili ze skály jako symbol nacismu. Podle členů spolku Jizeran, kteří poškozený kříž ze svahu vytáhli, opravili a umístili zpět, je to pomník lidem, kteří v regionu žili a v naprosté většině si uniformu dobrovolně nevybrali.

Samotné vrácení pomníku bylo trochu partyzánskou akcí, protože zastánci pomníku se nikoho neptali na souhlas - ani obce Kořenov, na jejímž pozemku stojí. Obec se s tím ale nakonec popasovala tak, že požádala renomovaného historika o komentář, který si lidé mohou přečíst na tabuli vedle kříže.

„Žulový Železný kříž, vztyčený v květnu 1944 u rozhledny Štěpánka místními Němci, byl odvozen ze vzoru Železného kříže 1939, tj. nesl uprostřed hákový kříž – znak NSDAP a později výsostný znak Třetí říše. Byl vztyčen na památku padlých příslušníků říšské branné moci a Zbraní SS z Kořenova a okolních měst a vesnic, přičemž každé z těchto konkrétních míst bylo symbolicky zastoupeno kamenem,“ píše historik Jan Boris Uhlíř.

V textu podepsaném také kořenovským starostou Lubošem Markem dále stojí, že obec sice považuje kříž za symbol Třetí říše, „jeho ponechání na místě však současně svědčí o sebevědomí, toleranci a dobré vůli obce Kořenov, vlastnostech, které by po každé válce měli vítězové projevovat vůči poraženým.“

Podle experta na extremismus Miroslava Mareše nejsou zřejmě hákové kříže nasprejované na pomníku propagací nacismu, ale spíše vyjádřením kritického názoru, že samotný pomník je s nacismem spojený. Nejde tedy o propagaci hnutí směřujícího k potlačování práv a svobod, ale o vandalismus. Tak to chápe i policie, která věc vyšetřuje jako poškození cizí věci.

„Pomníky bych nechal být, ať už jsou jakékoliv,“ odsuzuje čin vandala správce rozhledny Jan Staněk.