VIDEO: Hasiči na Pardubicku likvidují chov nakažený ptačí chřipkou

Ve Slepoticích na Pardubicku pokračuje likvidace drůbeže nakažené ptačí chřipkou. V dalším chovu stejné společnosti, který je v pár kilometrů vzdálených Moravanech, testy výskyt viru nepotvrdily. V ohnisku nákazy hasiči přes noc utěsnili všechny chovné haly a začali je napouštět oxidem uhličitým, který nemocná zvířata usmrtí.
Hasiči likvidují chov nakažený ptačí chřipkou (ZDROJ: HZS PARDUBICKÉHO KRAJE)

Vybíjení drůbeže ve Slepoticích začalo už v pondělí večer a potrvá několik dní. Na místě aktuálně zasahují desítky profesionálních i dobrovolných hasičů. „Na samotné vynášení z té první haly, kde byly nakažené krůty, je potřeba skupina 24 lidí, aby se točila v nějakých půlhodinových intervalech. Haly s drůbeží jsou složitější, protože tam je zvířat mnohem více. Tam bude potřeba 32 lidí. My bychom chtěli mít tu akci do pátku ukončenou, chovy vyskladněné, haly vydezinfikované,“ řekl TV Prima ředitel krajských hasičů Aleš Černohorský.

Potom přijdou na řadu znovu pracovníci veterinární správy, kteří budou monitorovat po 21 dní oblast v ochranném pásmu. Pokud se nákaza znovu neprojeví, bude považována za zlikvidovanou. Kvůli karanténě nebude podnik s chovem měsíc v provozu. Ztrátu za uhynulou drůbež a odstraňování následků nákazy mu uhradí stát. Firma už nyní počítá s částkou minimálně 10 milionů korun.

Obec Slepotice prý není nijak omezena, uzavřen a policisty hlídán je pouze areál firmy. „V tuto chvíli jsme tu jako jakási ostraha areálu, aby dovnitř nevnikly neoprávněné osoby. Budeme uzavírat i komunikaci, která bezprostředně vede okolo toho areálu, a ta zůstane uzavřena zhruba od křižovatky, kde je obecní úřad v obci Slepotice, až na křižovatku, která vede na Turov.“ sdělila policejní mluvčí Markéta Janovská.

Hasiči na místě pracují v ochranných oblecích v dekontaminačních zónách. Drůbež usmrcují pomocí oxidu uhličitého. První halu utěsnili v pondělí večer. „Plyn foukali do haly celou noc. Postupně se zvyšuje koncentrace, aby zvířata nejprve usnula a potom se už neprobudila,“ upřesnila zásah mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Ve tříkilometrovém ochranném pásmu musí dojít k soupisu veškeré drůbeže a chovného ptactva i u malých chovatelů, lidé tedy musí nahlásit i domácí mazlíčky jako třeba papoušky a podobně. Pokyny pro evidenci dostali starostové blízkých obcí, kteří ji mají zajistit.

Martin Holek

reklama