VIDEO: Hlavu Kelta si v olomouckém muzeu prohlédlo zhruba 9000 lidí

Hlava Kelta

Hlava Kelta

Originál opukové keltské hlavy, jednoho z nejvýznamnějších archeologických objevů na území České republiky, si za dva týdny přišlo do prostor Vlastivědného muzea v Olomouci prohlédnout zhruba 9000 návštěvníků. Vzácný exponát, který se vystavuje výjimečně, se dnes dopoledne vrátil do depozitářů Národního muzea v Terezíně. Převezen byl za přísných bezpečnostních podmínek, z Olomouce odletěl policejní helikoptérou.

Keltská hlava, vysoká zhruba 25 centimetrů, jejíž hodnota je podle odborníků nevyčíslitelná, lákala návštěvníky z celé republiky i zahraničí. „Zaznamenali jsme především větší počet zahraničních návštěvníků, hlavně z německy mluvících zemí. Spokojeni určitě jsme. Spadl nám však hlavně těžký balvan ze srdce, že už je v helikoptéře a je zpět v rukou Národního muzea,“ uvedl Holásek.

Zájem o Kelta byl podle Holáska i v posledních dnech výstavy, především o víkendu. Podepsala se na tom i další úspěšná expozice v muzeu s názvem Největší záhady a tajemství světa, řada lidí tak zhlédla obě výstavy. „Jen za sobotu zamířilo na Kelta zhruba 1500 lidí, za celý víkend to bylo až 3000 lidí,“ doplnil Holásek. Poslední zájemci si podle něj exponát prohlédli ještě dnes ráno.

Převoz do Olomouce i zpět se uskutečnil za přísných bezpečnostních opatření pod policejní ochranou. Z depozitáře Národního muzea v Terezíně na Litoměřicku přivezli cenný artefakt 10. února policisté se samopaly. Podobně to vypadalo dnes. V muzeu byl exponát uložen v neprůstřelné bezpečnostní skříňce.

Olomouc zažila podobné manévry za poslední necelé tři měsíce podruhé. Na konci listopadu sem byla pod dohledem policistů přivezena Věstonická venuše. Za 12 dnů si ji do Vlastivědného muzea přišlo prohlédnout odhadem 20 000 lidí. Na veřejnosti se soška ukázala po pěti letech. Cenný artefakt starý téměř 30 000 let se pak vrátil do depozitářů Moravského zemského muzea v Brně, jeho zástupci již avizovali, že několik let opět vystavena nebude.

Velkou návštěvnost očekává Vlastivědné muzeum v Olomouci ještě na podzim, kdy připravuje výstavu kopií korunovačních klenotů. Obdobnou výstavu si před šesti lety podle Holáska nenechalo ujít téměř 30 000 lidí. „Tentokrát kopie doplníme také o kopii Pražského Jezulátka,“ dodal.

ČTK