VIDEO: Hyenismus! Fakultní nemocnici v Brně napadli hackeři

Fakultní nemocnice Brno čelí kybernetickému útoku, nefungují tam počítače. Informaci potvrdil premiér Andrej Babiš (ANO). Akutní případy teď záchranáři převážejí do jiných zařízení, která nespadají pod Fakultní nemocnici. Jde o další oslabení zdravotního systému. Fakultní nemocnice musí teď posílat vzorky pacientů s podezřením na koronavirus do Ostravy. A nemocnice ve Frýdku-Místku minimálně na 14 dnů ukončila provoz gynekologicko-porodního oddělení. Zdravotnice z oddělení byla nakažena koronavirem.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Kyberútok v Brně

reklama

O situaci už premiér mluvil s Jaroslavem Šmídem, který nyní řídí Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Podle mluvčího nemocnice Pavla Žáry se to týká i Dětské nemocnice a porodnice na Obilním trhu, které pod fakultní nemocnici spadají. Nemocnice převáží akutní pacienty do jiných nemocnic, uvedl Žára. Nemocnice denně prověřuje až 20 lidí s podezřením na koronavirus.

V nemocnici nejdou počítače, mimo provoz je i ambulance, potvrdil Žára. „Převážíme akutní pacienty do jiných nemocnic v Brně i v Jihomoravském kraji,“ uvedl Žára. Bližší informace k útoku zatím neměl. „Můžu potvrdit, že máme tu informaci. Jsme na místě a řešíme to. Nic bližšího ale v tuto chvíli nemáme,“ řekl ředitel kabinetu ředitele NÚKIB Robert Kahofer.

Primátorka Brna Markéta Vaňková ČTK řekla, že se obě městské nemocnice, a to Úrazová nemocnice a Nemocnice Milosrdných bratří, připravují na přijetí pacientů z fakultní nemocnice, pokud bude jejich převoz potřeba.

Tisková konference OKD

AKTUÁLNĚ: Společnost OKD po hackerském útoku obnovila těžbu

Mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová ČTK řekla, že záchranáři o útoku na nemocnici ví. „Dotklo se nás to tak, že vozíme pacienty do jiných nemocnic,“ uvedla Bothová.

V Jihomoravském kraji byly od čtvrtka tři potvrzené případy nákazy koronavirem. Dva lidé jsou v domácí karanténě, jedna žena leží v nemocnici na oddělení kliniky infekčních chorob. O čtvrtém nakaženém v kraji informoval dnes ráno ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Hackerským útokům v minulosti už čelily nemocnice, MZV či volební web

5. ledna 2016 – Cílem útoku se stal e-mail tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Korespondence byla zveřejněna na extremistickém webu White Media. Hackeři napadli i Sobotkův blog, dostali se též do e-mailů poslanců ČSSD Jana Chvojky a Jana Birkeho.

26. dubna 2016 – Hackeři zaútočili na stránky ČSSD. Snahou bylo upravit jejich obsah, nebo web alespoň vyřadit z provozu.

27. dubna 2016 – Terčem útoku se staly servery ČTK, zpravodajský servis a jeho dodávka klientům ohroženy nebyly. Hackeři tvrdili, že jsou rovněž autory útoku na internetové stránky ČSSD.

30. května 2016 – Hackeři hlásící se k Anonymous napadli web Senátu. Důvodem byl nesouhlas se zákonem o regulaci hazardu. Podle médií hackeři zaútočili i na stránky policie, Ministerstva vnitra a ČSSD.

1. srpna 2016 – Weby některých firem patřících tehdejšímu ministru financí Andreji Babišovi (ANO) napadli hackeři hlásící se k Anonymous. Žádali zrušení elektronické evidence tržeb a zákona o hazardních hrách. Web Agrofertu opět napadli o tři týdny později.

31. ledna 2017 – Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) sdělil, že e-mailové účty ministerstva napadli hackeři, kteří pronikli do účtů části zaměstnanců, včetně schránky ministra a náměstků. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) za útokem stály ruské zpravodajské služby.

21. října 2017 – Web volby.cz, na kterém Český statistický úřad zveřejňuje výsledky hlasování, během sčítání hlasů sněmovních voleb opakovaně nefungoval. Výpadky způsobil masivní hackerský útok, který ale podle ČSÚ neovlivnil předávání a zpracování výsledků voleb.

23. června 2018 – Počítačovou síť v plicní nemocnici v Janově na Rokycansku napadl hacker. Zašifroval data, nemocnice se k nim několik dnů nemohla dostat. Nemocnice odmítla vyděračské požadavky a data obnovila ze záloh, lékaři se ale několik dní nemohli dostat ke kartám pacientů.

11. prosince 2019 – Provoz benešovské nemocnice ochromil ruský počítačový vir Ryuk, který napadl nemocniční počítačový systém. Nešlo spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, nemocnice zrušila plánované operace. Provoz byl plně obnoven 30. prosince.

23. prosince 2019 – Společnost OKD z bezpečnostních důvodů okamžitě přerušila těžbu ve všech svých dolech na Karvinsku. Důvodem byl hackerský útok, který ochromil její počítačovou síť. Těžba v dolech OKD byla obnovena 27. prosince.

13. března 2020 – Fakultní nemocnice Brno čelí kybernetickému útoku, nefungují tam počítače. Nemocnice denně prověřuje až 20 lidí s podezřením na koronavirus.

iPrima/ČTK 

reklama

reklama