VIDEO: I autopilot může nabourat. Odborníci varují před chytrými systémy aut

Sdružení britských pojistitelů apeluje na výrobce aut, aby se při propagaci svých modelů vyvarovali slova „nezávislý“. Řidiči pak totiž nabývají dojmu, že auto řídí zcela samo. Jak ale ukázaly nezávislé testy, taková domněnka může mít pro šoféra fatální následky. Informace přinesl web stanice BBC.
ilustrační foto
ilustrační foto
Pixabay

reklama

Některé automobilky jako Tesla, BMW nebo Nissan nabízejí modely aut se systémy, které dokáží částečně automatizovat proces řízení. Propracované systémy umí například udržet vozidlo v jízdním pruhu, kontrolovat rychlost nebo udržovat bezpečnou vzdálenost od auta před vámi. I přesto pojistitelé varují, že po britských silnicích nejezdí žádná zcela samořiditelná auta.

Podle společnosti Thatcham Research, která provádí bezpečnostní testy pro pojišťovny, je třeba, aby výrobci aut jasně uváděli rozdíl mezi systémy, které pomáhají při řízení, a nezávislími auty. Názvy jako „Autopilot“ nebo „ProPilot“ totiž řidičům navozují pocit, že se vozidla ovládají sama a oni tak nevěnují řízení dostatečnou nebo dokonce žádnou pozornost.

 

V dubnu Británie dokonce zaznamenala případ, kdy bezpečnostní kamery zachytily automobil značky Tesla, jak jede po silnici bez řidiče. Ten totiž nahodil funkci autopilota a sám si sedl na sedadlo spolujezdce. To, že přišel jen o řidičský průkaz, může ještě považovat za štěstí. Jak totiž ukázaly testy Thatcham Research, mohla nekontrolovaná jízda na autopilota skončit tragicky.

Odborníci se rozhodli otestovat Model S, který vyrábí Tesla. Nejdříve zapnutý autopilot správně zareagoval na postupné zpomalování a nakonec úplné zastavení auta jedoucího před testovaný vozidlem. Když se ale při druhém testu auto jedoucí před Teslou vyhnulo překážce na poslední chvíli, nestihl autopilot vůbec zareagovat.

Mluvčí Tesly pro BBC sice uvedla, že společnost svým zákazníkům neustále zdůrazňuje, že je během řízení potřeba mít vždy ruce na volantu a kontrolovat jízdu po celou dobu, pojišťovnám to ale nestačí. „Výrobci musí být zodpovědní za to, jak vysvětlují a pojmenovávají, co jejich auta umí, a pojišťovny jsou připravené donutit je k této zodpovědnosti,“ řekl James Dalton z Asociace britských pojistitelů.

reklama

reklama