VIDEO: Indická sonda se pokusí přistát na Měsíci. Podívejte se na animaci

Indická sonda Chandrayaan-2 se pokusí přistát na Měsíci

Indická sonda Chandrayaan-2 se pokusí přistát na Měsíci ZDROJ: AP/INDIAN SPACE RESEARCH ORGANISATION

Indická Organizace pro výzkum kosmického vesmíru plánuje v pondělí vyslat na Měsíc kosmickou loď se sondou. Na stavbu byly využity domácí technologie. Mise Chandrayaan-2 vyjde asi na 141 milionů amerických dolarů a bude analyzovat nerosty, mapovat povrch a hledat vodu na jižní části Měsíce. Na jeho povrch by sonda měla dosednout 6. nebo 7. září. Agentura AP zveřejnila animaci startu i přistání.

Indie se snaží udělat obrovský skok ve svém vesmírném programu a upevnit své místo mezi světovými kosmickými velmocemi jako jsou USA, Rusko a Čína. Svou v pořadí druhou bezpilotní misí na Měsíc, která je zaměřena na přistání roveru poblíž neprozkoumaného jižního pólu, vyšle už příští týden.

Kosmická loď vynese několik částí. Lander po dosednutí na povrch Měsíce uvolní rover. Samotná sonda bude obsahovat například kameru, seismometr, tepelný přístroj a laserový retroreflektor dodaný NASA, který pomůže vypočítat vzdálenost mezi Zemí a Měsícem, jak ukazuje animace zveřejněná agenturou AP.

Lunární jižní pól je obzvláště zajímavý, protože mnohem větší část než severní pól je ve stínu, což představuje větší možnost nalezení vody. Ta je základním prvkem života a pomůže zjištění, zda existuje život jinde v naší sluneční soustavě. Bude to tak první sonda hledající životadárnou tekutinu na jižním pólu. Vzhledem k tomu, že Indie se chce stát pátou největší ekonomikou na světě, horlivá nacionalistická vláda premiéra Narendry Modiho chce ukázat, jak je země schopná i v oblasti bezpečnosti a technologií. Indie už v březnu úspěšně otestovala protisatelitní zbraň. Indie také plánuje vyslat lidi do vesmíru nepozději do roku 2022 a stát se tak čtvrtou zemí, které se to podařilo. Desetiletí kosmického výzkumu umožnila Indii vyvinout satelitní, komunikační a dálkové průzkumné technologie, které pomáhají řešit každodenní problémy doma. Pomáhají při sledování a prognózování migrace ryb nebo pro předvídání bouří a povodní. Indie už má za sebou první měsíční misi - sonda Chandrayaan-1 v roce 2008 byla velmi úspěšná a pomohla potvrdit přítomnost vody. Někteří ale zpochybňují vynaložené náklady na podobné programy. Argumentují tím, že v zemi s 1,3 miliardy lidí žijících většinou ve velké chudobě a jednou z nejvyšších úrovní dětské úmrtnosti na světě lze peníze využít účelněji.

Tagy: