VIDEO: Inspekce tvrdila, že dvojí kvalita testovat za evropské peníze nejde. Na Slovensku to ale šlo

DVOJÍ KVALITA POTRAVIN

Rozhovor s prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomášem Prouzou

Boj s dvojí kvalitou má prvního poraženého. Je jím Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Alespoň podle kritiků, kterým se nelíbí, že inspektoři nezažádali o peníze na další testování výrobků. Prý nemohli. Jak ale ukazují zkušenosti ze Slovenska, realita je někde jinde.

Slovákům Evropská komise proplatila vybavení na kontrolu dvojí kvality. Konkrétně šly v přepočtu čtyři miliony na speciální chromatograf, díky kterému mohou tamní inspektoři odhalovat rozdíly v olivových olejích. „Evropská komise odklepla Státní veterinární a potravinové správě Slovenské republiky grant na testování kvality olejů dovážených na slovenský trh a prodávající pod stejnou značkou v zahraničí,“ uvedlo ministerstvo půdního hospodářství v tiskové zprávě.

Dotační titul ve výši až 32 milionů korun vyhlásila Evropská komise loni v červnu. „Dozorové orgány budou moci organizovat koordinované přeshraniční akce, které by podle mého názoru měly znova vysbírat ty produkty, které jsme jim teď navrhli a jít po nich,“ vzkazovala tehdy s velkou slávou tehdejší evropská komisařka pro ochranu spotřebitele Věra Jourová (ANO). Potravinářská inspekce ale nezažádala ani o korunu. „I při zjištění nevyhovujícího stavu by inspektoři nemohli ukládat pokuty, nemohli by nařizovat nápravu zjištěného stavu,“ vysvětloval Pavel Kopřiva, mluvčí inspektorů.

V reakci na reportáž TV Prima pak vydala inspekce ještě doplňující informace, kde se dušovala, že na peníze ani neměla nárok. „Z textu dotační Výzvy Evropské komise jednoznačně plyne, že žádat o tento dotační titul mohou pouze nevládní organizace,“ uvedl úřad. Hned v další větě ale připustil, že s trochou úsilí by o peníze zažádat šlo. „Text Výzvy pouze připouští, že spotřebitelské (tj. nevládní) organizace jako hlavní žadatel mohou (ale nemusí) jako vedlejšího partnera přizvat veřejnou instituci,“ přiznali inspektoři. Proč se o nějaké „spojenectví“ s nevládní organizací inspektoři alespoň nepokusili, ale neuvedli.

Pravý důvod později odhalilo samotné ministerstvo zemědělství, které má potraviny i inspekci pod palcem. „Tak my jsme ty testy jako ministerstvo zemědělství dělali už dříve, my to máme za prokázané, navrhli jsme zákon, potravinářská inspekce má metodiku, takže bychom to považovali za nadbytečné,“ uvedl ministr Miroslav Toman (ČSSD). Na mysli měl dva testy z roku 2017. Ty platil rezort z vlastních peněz. Například olivové oleje, které testují teď Slováci, ale testy neobsahovaly. Jak ale vyplývá ze slov ministra, to, že je dvojí kvalita problém, se už ví a další testování tak prý není potřeba. Jakých konkrétních výrobků se ale problém týká, se jinak rezort ani inspekce nedozví.

„Je chytré využívat evropské peníze, když jsou k dispozici, je hloupé je nevyužít, když tady jsou. To zařízení se samozřejmě bude hodit slovenské inspekci na dalších deset let i na další věci, takže za evropské peníze si koupili to, co by jinak museli platit ze státních,“ kritizoval problém prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. A na to měl ministr stručnou odpověď: „My budeme používat naše peníze, české,“ řekl Toman.

Tomáš Polák

Tagy: