VIDEO: Jak dostat autovraky z ulic? Starostové jsou bezmocní, obyvatelé naštvaní

Vrak auta zabírá parkovací místo

Vrak auta zabírá parkovací místo

Kam s ním? Toť otázka, hlavně v případě vraků aut v ulicích. To, že majitel vyřeší svůj problém, znamená, že zkomplikuje parkování jiným. Konkrétní příklad dokonce 4 vraků jsme objevili díky pozornému divákovi v krátkém úseku ulice Dřevčická, ohraničeném Malešickou a Počernickou ulicí v Praze. Vypadá to, jakoby z nedalekého autobazaru majitel odjel novým vozem a své staré nechal napospas svému osudu právě tady! A proč ne, žádný postih mu, jak je vidět, neh

U těchto konkrétních aut jsme na serveru bezpojisteni.cz zjistili, že Ford Ka s jihočeskou poznávací značkou měl povinné ručení platné jen do roku 2015, další do roku 2016, pojištění u Seatu se dokonce nepodařilo dohledat vůbec a technická mu před měsícem skončila a u modrého Mercedesu, protože nemá značku, nelze zjistit vubec nic. Majitelé nepojištěných vraků se navíc pěkně "prohnou" - řidiči, kteří na sebe mají napsané auto, a přitom podle informací z pojišťoven na tento vůz nemají sjednané povinné ručení, obesílá Česká kancelář pojistitelů, která účtuje poplatek za každý nepojištěný den vozidla.

Z některých vraků dokonce unikají provozní kapaliny. Pokud by proto starostlivý kolemjdoucí zavolal policii s představou, že toto je důvod k zajištění odstranení vraku, bude překvapen - provozní kapaliny přijedou odstranit hasiči a vrak o své parkovací místo nepřijde.

Jak tedy odstranit autovrak z ulice? Jediná cesta je, že občan nebo strážník nahlásí možný vrak Správě silnic hl. m. Prahy (SSHMP), která vůz nafotí. Pokud vypadá jako vrak, předá podnět Silničnímu správnímu úřadu (SSÚ) dané městské části. SSÚ zahájí správní řízení, při kterém prokazuje, že vůz je skutečně vrak, a pátrá po jeho majiteli. Pokud majitele nenajde, najme mu advokáta. Následuje samotné řízení a pak rozhodnutí. Na jeho základě může SSÚ nařídit vrak odstranit, provozovatel se ale ještě může odvolat. Když uběhne lhůta pro odvolání, běží další dvouměsíční lhůta k odstranění vozu majitelem. Teprve po jejím uplynutí může SSHMP vůz odtáhnout a ekologicky zlikvidovat.

Samotná likvidace vraku je přitom pro majitele celkem snadná. Může ho dovézt na vrakoviště nebo do kovošrotu. Tam auto přijmou zdarma, nebo za ně dokonce nějaké peníze vyplatí. Některé firmy pak nabízejí likvidaci vraků za úplatu s tím, že si pro něj dokonce přijedou zdarma a ještě za vrak zaplatí. Na místě předají protokol o ekologické likvidaci, se kterým pak vozidlo jednoduše odhlásíte na Registru vozidel.

Zatím snad poslední návrh, ještě z dílny předchozího ministra dopravy Dana Ťoka a dalších dvou poslanců, počítá s tím, že by majitelé nesměli nechat na ulici auto, které má technickou propadlou déle než půl roku.

Parkování auta s více než půl roku propadlou technickou na veřejném prostranství by bylo podle novely také přestupkem. Hrozila by za něj stejně jako za odstavení klasického vraku pokuta až 300 tisíc korun. Snad se poslanci po návratu z prázdnin do sněmovních lavic začnou návrhem novely zákona o pozemních komunikacích, který už podpořil i hospodářský výbor, dále zabývat. Vyřešilo by to problém tisíců autovraků v ulicích a desetitíců právem naštvaných občanů, kteří nemají kde zaparkovat.

Tagy: