VIDEO: Jak jsou v Praze připraveni na záplavy? Hasiči se učí stavět protipovodňové zábrany

Podívejte se na to, jak probíhá takové protipovodňové cvičení v pražské Libni. Složky záchranného systému se při něm učí stavět zábrany a jde jim to docela rychle. Jen suché WC dorazilo na místo až po začátku cvičení. Ulice pražského Karlína a Libně budou uzavřené až do sobotních 20 hodin.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

VELKÉ ZPRÁVY: Protipovodňové cvičení

reklama

Jen málokdo neví, co dokáže v hlavním městě České republiky způsobit voda. Například v roce 2002 zatopila desítku čtvrtí, pod její hladinou skočila i zoologická zahrada a několik stanic metra. Tehdy působila škodu za více než 27 miliard korun. Další velká povodeň pak přišla o jedenáct let později.  

Přestože už od 90. let měla mít Praha účinnou ochranu, v obou případech nezafungovala tak, jak měla. Voda pod zábranami prosakovala. Lidé si tak nebrali servítky nejen s vedením města, ale hlavně s hasiči. Vůbec nejznámější fotkou z roku 2013 je pak montáž, na které hasiči stojí nad protipovodňovými zábranami s plánkem a neví, jak je správně sestrojit.

Po záplavách v roce 2013 se snesla kritika na hlavu hasičů
Po záplavách v roce 2013 se snesla kritika na hlavu hasičů

Aby se podobným situacím zamezilo a hlavně aby se každoročně vyzkoušela funkčnost celého systému, probíhá na území Prahy protipovodňové cvičení. Letos se uskutečnilo v pražských částech Karlín a Libeň. Složky záchranného systému si nejen vyzkoušely stavbu zábran, ale také jejich rozebrání a navíc zkouškou prošla i přečerpávací stanice.

Celková délka všech pražských protipovodňových opatření včetně zemních valů, betonových stěn i mobilního hrazení je více než 19 kilometrů. Z toho mobilní zábrany měří téměř sedm kilometrů. Příští rok se podle Hovorky mělo cvičení konat na Zbraslavi.

reklama

reklama