VIDEO: Jak postupovat při epidemii koronaviru, napovídá výukový snímek z loňského léta

Krizová situace v nemocnici

Vysoce nakažlivé nemoci VNN (zdroj: Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, a.s.)

Už se nejedná o nácvik řešení mimořádných situací v nemocnici, mimořádné situace se v souvislosti s koronavirem stala realitou. V létě roku 2019 natočila benešovská nemocnice snímek, jak se v podobné situaci zachovat. To ještě nikdo netušil, jak moc aktuálním tématem epidemie bude. Krátký film s ukázkou krizového postupu je primárně určen pro výuku zdravotnického personálu, praktických lékařů a pro složky integrovaného záchranného systému.

Celý dvanáctiminutový film začíná příjezdem pacienta do nemocnice. Před dvěma dny se vrátil z Afriky z oblasti výskytu vysoce nakažlivé nemoci. Tvrdí, že mu není dobře, má horečku a cítí se unaveně. Po uvedení všech informací doktorce se spouští poplach. Ta ihned volá na tísňovou linku 112 a spojuje se s krajskou hygienickou stanicí. Hygienik po telefonu nařizuje prvotní ochranná opatření.

  • Zdravotníci se musí obléknout do osobních ochranných pracovních prostředků a izolovat pacienta do doby, než dorazí Biohazard team (zdravotnická záchranná služba)
  • Zabránit tomu, aby někdo odešel z čekárny
  • Uzavřít vchod do nemocnice – nikdo nesmí dovnitř ani ven z nemocnice
  • Je třeba zavolat hasiče, aby vytyčili zónu zásahu a zahájili dekontaminaci osob. Odvádějí je z čekárny do dekontaminační místnosti
  • Biohazardní tým má připravený speciální biovak, do kterého zabalí pacienta s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc
  • Následně je pacient převezen na Kliniku infekčních nemocí Nemocnice Na Bulovce v Praze

Snímek má ukázat, jak správně mají zdravotníci postupovat. „Filmem jsme chtěli ukázat, co by se dělo, kdyby tato mimořádná situace nastala. Praktičtí lékaři nemají možnost cvičení, nikdy si prakticky tyto situace nevyzkouší jako například hasiči,“ vysvětlila Alena Chaloupková, krizová manažerka nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov a iniciátorka projektu.

Koronavirus

Krátký film byl natočen během léta 2019, nikdo ale nepředpokládal, že takové situace nastanou v roce 2020. „Když jsme film natáčeli, ani jsme netušili, jak bude o několik měsíců později toto téma aktuální vzhledem k výskytu koronaviru v Číně,“ doplnila Chaloupková.

Za snímek získala Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov třetí místo v soutěži Bezpečná nemocnice. „Zvolili jsme formu filmové dramatizace, protože podle našeho projektového týmu je to nejvhodnější forma k tomu, aby si divák dokázal představit plnou realitu,“ řekl jeden z autorů projektu, mluvčí nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov Petr Ballek.

Tagy: