Video: Japonsko se potýká s následky tajfunu Jebi. Ten má na svědomí již 9 obětí

Japonsko zasáhl nejsilnější tajfun za posledních pětadvacet let. Rychlost větru v něm dosahuje až 206 km/h. Zasáhl jižní břeh ostrova Šikoku a západ největšího z ostrovů Honšú. Tajfun si bohužel již vyžádal devět obětí, dalších 340 lidí je zraněno. Zhruba 1,3 miliónu domácností zůstalo bez elektřiny.
Tajfun Jebi
Tajfun Jebi
Facebook/Venuše Schlesingerová

reklama

Tajfun Jebi má podle středečních zpráv zahraničních médií na svědomí již devět obětí. Mezi nimi je například jednasedmdesátiletý muž, kterého záchranáři nalezli pod troskami zříceného skladiště. Televize NHK informuje o 340 zraněných. Čísla však nemusí být konečná.

Jebi, který je nejsilnějším tajfunem za posledních 25 let nejprve zasáhl město Kóbe, ležící na ostrově Honšú, posléze zaútočil na jižní břeh ostrova Šikoku. V některých oblastech na ostrově Honšú byla naměřena rychlost větru až 206 km/h.

Místní úřady nařídily evakuaci 1,5 miliónu obyvatelům, žijícím v tajfunem postižených oblastech.

 

 

Zavřeno bylo mezinárodní letiště Kansai. To leží na uměle vytvořeném ostrově, který byl kompletně zaplaven. Zrušit se tak muselo sedm stovek letů. Z úterý na středu bylo na letišti nuceno přenocovat na 3000 lidí. Silný vítr s deštěm zapříčinil také nehodu malého tankeru, který narazil na most spojující pevninu se zmíněným letištěm. Most byl nárazem poškozen, posádka tankeru naštěstí vyvázla bez zranění. Tanker naštěstí nebyl naložený, takže další škody nehrozí.

 

 

Japonská meteorologická stanice v úterý varovala před možnými sesuvy půdy, povodněmi a silnými větry. Pozor si obyvatelé měli dát také na možné blesky a tornáda, a to především v již postižených oblastech. Obavy měli odborníci zejména z hladiny moře, která může stoupnout až o tři metry. To je mimochodem více než v roce 1961, kdy Japonsko zasáhl tajfun Nancy. Ten si vyžádal 194 obětí.

 

 

Dalo by se říci, že Japonsko je na kruté a nevyzpytatelné počasí zvyklé, je však pravdou, že letošní léto bylo extrémní. V červenci zasáhly zemi masivní povodně spojené se sesuvy půdy, které se do historie zapsaly jako ty nejhorší za poslední desetiletí. O život přišlo 200 lidí.

Záplavy v Japonsku

Záplavy v Japonsku mají minimálně sto obětí. Čísla stále rostou

Strach má i USA, jižní pobřeží ohrožuje tropická bouře

Tropická bouře Gordon se nebezpečně blíží k jižnímu pobřeží Spojených států. Podle meteorologů by měla k pobřeží dorazit ve středu a může způsobit bleskové povodně i mohutné pobřežní vlny. V ohrožení jsou především státy Louisiana a Alabama, kde by bouře mohla dosáhnout síly hurikánu.

 

 

Podle posledních zpráv se bouře řítí k pevnině o rychlosti 75 kilometrů v hodině.  Odborníci se však obávají, že než dorazí k pobřeží, tak zesílí na hurikán.

Ohrožené státy se na případné nebezpečí již připravují. Zavírají se školy, lidé si dělají zásoby potravin a doufají, že se katastrofické scénáře nenaplní.

reklama

reklama