VIDEO: Jedna dobrá rána a spíte. V Rusku se těší oblibě fackovací soutěž

Dva muži bez trička si rozdávají facky tou největší ranou, kterou mohou vyvinout. Ne, toto není scéna z diskotéky po půlnoci. Mezi polonahými muži, co se udeřují do tváře, stojí jeden sudí, fandí jim mnoho diváku a medici jsou připraveni na nejhorší. To je ruský šampionát ve fackování, který se v zemi těší velké oblibě.
Fackovací soutěž v Rusku
Fackovací soutěž v Rusku
(ZDROJ: AP)

reklama

Minulý rok proběhl první oficiální ročník této netradiční soutěže a sklidil velký úspěch. I v tak bizarním utkání jsou striktní a jasně daná pravidla. Každý soutěžící se snaží dát co největší silou facku svému oponentovi a má na to pět pokusů. Rozhodčí pak podle různých kritérií vyhodnotí, kdo postupuje do dalšího kola.

Oficiálně se první soutěž uskutečnila minulý rok v ruském městě Krasnojarsk, které leží na jihu Sibiře. Z toho vyplívá i název šampionátu Siberian Power Show. Podle organizátora akce to má do sportu přinést něco nového a zábavného.

Dvoudenní akce není jen o rozdávání facek, soutěží se v silovém trojboji, kulturistice, v bikiny fitness a také v pojídání burgerů na čas. Pořád málo zajímavá směs možností, v čem poměřit své síly? Organizátor akce to chtěl přece jen o něco obohatit. „Fackovací soutěže nás v Rusku vždy bavily. Začalo to hrozně spontánně a zaujalo to. Prostě jsme seděli a přemýšleli, jak naši soutěž odlišit od ostatních, jak udělat sport zajímavější. Máme sportovní a zábavní zóny a soutěž ve fackování byl prostě spontánní nápad, tak proč ne,“ popsal organizátor Denis Kijucin.

Soutěžící rozděluje stojan, kterého se mohou přidržovat, aby úder ustáli. Zakázáno je se trefovat do čelisti a do uší, povolená je pouze tvář. Mezi fauly patří i ucuknutí před oponentovým úderem. Ten, kdo udělá dva fauly, prohrává. Není ale výjimkou, že soutěžící svého protivníka takzvaně vypne.

Miláčkem publika je šampion minulého ročníku Vasilij Kamockij alias Pelmeň:

 

„Zúčastnit se může kdokoliv, ale musí chápat, že to není sranda. Ano na jednu stranu to zábava je, na druhou stranu jde o velmi riskantní zábavu a hrozí při ní vážný úraz. Všem účastníkům pohromadě vysvětlujeme pravidla. Lidé ale rádi podvádí a záměrně pravidla porušují, to však může vést k vážnému poranění protivníka,“ řekl pro AP organizátor. Při každé takové soutěži tedy nesmí chybět vybavený zdravotnický personál.

Letošní soutěže se zúčastnilo deset mužů a ti se rozdělili o 50 tisíc rublů, což je v přepočtu přes 15 tisíc korun. První místo letos obsadil Anatolij Gulaška a odnesl si 25 tisíc rublů, další dva umístění si rozdělili zbytek.

V loňském šampionátu jasně dominoval Vasilij Kamockij a stal se miláčkem ruského publika tohoto kuriózního klání. Vasilij minulý rok vyhrál 30 tisíc rublů a suverénně zůstal neporaženým. Jednou ranou dokáže svého soupeře doslova vypnout. Urostlému chlapíkovi ze Sibiře se říká Pelmeň a na svém instagramovém účtu má přes sto tisíc sledujících.

Podívejte se, co Vasilij udělá holou rukou s dýní:

reklama

reklama