VIDEO: Jihočeští policisté kontrolovali kamiony, řešili hned několik přestupků

V Plané u Českých Budějovic se konala kontrolní akce policie zaměřená na kontrolu sociálních předpisů u dopravců a řidičů nákladní dopravy. Kontrolovalo se především dodržování povinné přestávky, doba odpočinku, dodržování dob řízení i technický stav, a to právě byly i nejčastější prohřešky. Zúčastnili se i zástupci jihočeského kraje.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Jihočeská policie kontrolovala kamiony

reklama

Dopoledne kontrolovala jihočeská policie v Plané u Českých Budějovic spolupracovníky z Centra služeb pro silniční dopravu. Kontrolovalo se především dodržování povinné přestávky, doba odpočinku, dodržování dob řízení i technický stav, a to právě byly i nejčastější prohřešky.

Zejména zahraniční dopravci totiž porušují předpisy čím dál častěji. „Jen za poslední rok u nich bylo zjištěno navýšení přestupků až o čtyřicet procent,“ zdůraznil vedoucí odboru dopravy Jihočeského kraje Jiří Klása.

Řidič z Turecka například nezapsal do digitálního tachografu symbol zemí, ve kterých začala a skončila jeho denní pracovní doba a překročil také povolnou dobu řízení. Další ze Slovinska nedodržel denní dobu odpočinku. Ta musí být 11 hodin, on dodržel pouze 9. Oba řidiči odjeli s pokutou.

Akce se zúčastnili i zástupci jihočeského kraje. Chtěli se seznámit s průběhem provádění a výsledky kontrol, ale také s požadavky směrem na kraj - například kvůli spolupráci při nákupu vybavení kontrolních hlídek nebo budování potřebných kontrolních míst.

„Tyto akce jsou pro zajištění bezpečnosti velmi důležité. Obzvlášť v současné době plné fatálních dopravních nehod mě samozřejmě zajímá, jestli je řidič protijedoucího kamionu odpočatý a neudělá z únavy fatální chybu,“ vysvětlil radní Jiří Švec význam kontrol dodržování povinných přestávek a doby řízení.

Zároveň dodal, že nejde jen o represivní opatření, ale je také třeba naslouchat kontrolovaným řidičům a jejich podněty využívat pro zlepšení stávající situace. „Musíme se snažit vytvořit dostatečné zázemí pro povinné přestávky minimálně v takové míře, jako vidíme v Německu či Francii. Právě stojíme na místě, kde kraj ve spolupráci s městem u letiště v Plané plánuje vybudování velké odstavné plochy. Zde by měli mít řidiči kamionů k dispozici například myčku, rampu pro odklízení sněhu z návěsu, čerpací stanici, restauraci a další vybavení pro potřebný odpočinek,“ dodal Švec s tím, že toto opatření by mohlo ulevit centru Budějovic od parkujících kamionů.

reklama

reklama