VIDEO: Jihomoravští hasiči - letečtí záchranáři nacvičovali nedaleko Státního hradu Veveří záchranu osob z vody

Třídenní výcvik absolvovali letečtí záchranáři ze všech tří směn hasičské stanice Brno - Lidická. Akce simulovala záchranu tonoucího a odehrávala se vždy podle nacvičeného plánu. Jak takový nácvik vypadá, na to se podívejte sami.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Výcvik leteckých vrtulníků

reklama

Jeden ze záchranářů skočil z paluby policejního vrtulníku do vody a zajistil tonoucího. Druhého záchranáře spustil palubní technik pomocí jeřábu do vody, kde si připnul zachraňovanou osobu a společně byli vytaženi jeřábem zpět na palubu vrtulníku. Po záchraně se stejným způsobem na palubu vrátil i první záchranář. Jedna taková záchrana netrvá ani 4 minuty.

Tento typ výcviku absolvují letečtí záchranáři každý rok. Leteckých záchranářů je u HZS Jihomoravského kraje celkem 24 a slouží ve třech směnách. Každodenně jsou dva k dispozici na základně letecké služby Policie ČR na letišti v Brně - Tuřanech. Dislokace této základny je velmi výhodná, protože umožňuje rychlé nasazení po celé Moravě a Slezsku. 

Poslední reálná záchranná akce je přitom stará jen několik desítek hodin. Jihomoravští hasiči i záchranáři totiž za sebou mají náročnou pátrací akci po dělníkovi, na kterého v lese nedaleko Želešic na Brněnsku spadla velká větev. Vážně zraněný muž nedokázal přesně určit svoji polohu a tak na místo musel vyrazit i vrtulník. Muže se nakonec v nepřístupném terénu podařilo najít, hasiči ho pomocí palubního jeřábu z lesa vytáhli a transportovali ho k druhému vrtulníku záchranářů. Ten pak muže okamžitě transportoval na urgentní příjem brněnské nemocnice.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!