VIDEO: Jižní Asii postihly monzunové deště. Rozvodněné řeky mají na svědomí desítky obětí

Zničené domy, mosty, silnice a miliony lidí, kteří museli opustit své domovy. To vše v důsledku monzunových dešťů, které rozvodnily řeky v Indii, Nepálu a Bangladéši. Zemřelo minimálně 130 lidí, další se pohřešují. Je velice pravděpodobné, že pokud nedojde ke zlepšení počasí, počet obětí ještě výrazně naroste.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Monzunové deště v jižní Asii (zdroj: AP)

reklama

Podle agentury AP je nejhorší situace v Nepálu, kde zemřelo minimálně 55 lidí, a to hlavně zemědělců ve venkovských oblastech. Dalších 70 se pohřešuje. Ve státě Asám na severovýchodě Indie muselo své domy opustit přibližně 1,5 milionu lidí.

V Bangladéši je bez domova kolem jednoho milionu lidí. „Můj dům se kvůli erozi půdy rozpadl. Nemáme kam jít,“ popsal zoufalou situaci obyvatel jedné z postižených vesnic na severu země. Ani ti, kterým zůstala střecha nad hlavou, ale rozhodně vyhráno nemají. „V kuchyni nemůžeme vařit a o veškeré potraviny jsme přišli. Žádáme vládu, aby nám jídlo zajistila,“ uvedl další vesničan. Velká voda se přehnala i přes uprchlický tábor, kde žije přes milion Rohingů, kteří kvůli perzekucím uprchli z Barmy. I odtud jsou podle informací BBC hlášeny oběti na životech.

Monzunové deště způsobující rozsáhlé záplavy jsou v jižní Asii každoroční záležitostí. Obyvatele trápí vždy od června do září. Minulý rok byly největší záplavy v indickém státě Kérala - vyžádaly si kolem 400 obětí a více než milion lidí přišlo o střechu nad hlavou. O rok dříve zemřelo při mohutných záplavách v Indii, Pákistánu, Bangladéši a Nepálu přes 1 300 lidí.

 

Aneta Šimečková

reklama

reklama