VIDEO: Kam s nebožtíky? V pohřebnictví „frčí“ zkapalnění i kompostování ostatků

Trendy v pohřebnictví

Kam s nebožtíky?

Kam s nimi? Tedy myšleno nebožtíky - stejně jako v jiných odvětvích, tak i v pohřebnictví se razí ve světě nové netradiční trendy. Kromě klasického pohřbu do země či kremace se můžete nechat zkompostovat, rozpustit, zamrazit nebo stát se součástí netradičního šperku. Stačí si vybrat.

Ve Švýcarsku působí firma, která vám z popela zesnulého vyrobí originální šperky v podobě technického diamantu. Člověka, kterého jste měli rádi, tak můžete vlastně pořád nosit u sebe – nebo na sobě - ať už jako prsten, přívěsek nebo náušnice. Je pravda, že zhotovení takového šperku není úplně nejlevnější záležitost – v přepočtu si budete muset připravit okolo půl milionu korun.

Kdo má rád ekologičtější varianty, ten si přijde na své ve Spojených státech. Tam už se běžně nebožtíci pohřbívají do země bez rakve. V rámci nového projektu zvaného Recomposition, který nedávno schválil třeba stát Washington, se navíc budou ostatky lidí dokonce kompostovat ve speciálních zařízeních, kde se lidské tělo pokryje slámou a pilinami a zahřeje. Během pár týdnů ho bakterie rozloží a z člověka tak zbydou zhruba dvě kolečka živinami obohacené půdy. Na ní může rodina pěstovat třeba nebožtíkovy oblíbené květiny.

Trendem je zkapalnění nebo kryokonzervace

Novým trendem, který má prý velkou budoucnost, je zkapalnění – tedy rozklad ostatků alkalickou hydrolýzou. Tělo se uloží do speciální tlakové nádoby, kam proudí voda a přidá se hydroxid draselný. V nádobě se pak tekutiny ohřívají na zhruba 160 °C. Vysoký tlak ale zamezí tomu, aby došlo k varu. Během několika hodin se tělo rozloží na pár kostí a tekutinu bohatou na živiny.

Metodu například zkouší na renomované klinice Mayo v americké Minnesotě. Jak říká ředitel zdejšího anatomického ústavu Terry Renier, v budoucnu by prý tato metoda mohla dokonce úplně nahradit kremaci - už i proto, že je mnohem ekologičtější a spotřebuje oproti kremaci jen asi desetinu energie.

A kdo si myslí, že jeho tělo by mělo přečkat neporušeno nějaké to desetiletí, aby ho bylo možné jednou v budoucnosti zase přivést k životu, ten má možnost se nechat zmrazit. Kryokonzervace - jak se tato metoda nazývá - ale není nijak levnou záležitostí. Samo zmražení stojí zhruba 700 tisíc korun a uchování těla v tekutém dusíku vyjde na tři a půl milionu za rok.

Jak je to s pohřby v České republice?

Ve Spojených státech už takovýto pohřeb nicméně absolvovalo 200 lidí a další stovky o něj projevily zájem. Podle Maxe Mora, který kryokonzervaci ve Spojených státech úspěšně provozuje, vydrží takto zakonzervované tělo desítky, ba i stovky let. A po rozmrazení budete prý ve stejné kondici, jako těsně před procedurou.

A co v České republice? U nás je možný jen pohřeb v rakvi do hrobu či hrobky, nebo zpopelnění. A podle zdejších hrobníků se to jen tak nezmění. „Já myslím, že u nás máme nějaký tradice a že u nás to tak rychle nehrozí. Může se stát cokoliv, ale v dohledné době myslím, že to není reálné,“ uvedl pro zpravodajství TV Prima hrobník Pavel Kos s tím, že jediné, v čem tradice opouštíme, je způsob, jakým se se zesnulými loučíme. Prý až polovina všech pohřbů se u nás dnes obejde bez obřadu.

Tagy: