VIDEO: Na českých silnicích zemřou ročně desítky motorkářů. Nebojte se poskytnout první pomoc, vyzývají záchranáři svědky nehod

První pomoc, soubor úkonů, kterou by měl znát každý. Správný zásah u vážně zraněného člověka ještě před příjezdem sanitky, může hrát klíčovou roli mezi životem a smrtí. Ale i ti, co znají zásady první pomoci velice dobře, mohou někdy znejistět. Třeba při nehodě motocyklisty. Právě motorkáři jsou na silnicích velice zranitelní. Jen v loňském roce se na českých silnicích stalo 3731 nehod s účastí motocyklu. Motorkářů a jejich spolujezdců zemřelo 88. S včasnou a správně provedenou první pomocí, ale mohlo být toto číslo třeba o něco menší. Reportér Matěj Rychlý si pro vás připravil i praktickou ukázku první pomoci se záchranářem.
Nehodu motorkáře zachytila kamera na jeho stroji
Nehodu motorkáře zachytila kamera na jeho stroji

reklama

Motorkářská sezóna dávno začala a všichni si přejí, aby stejný počet motorkářů, který vyjel na silnice, své stroje po sezóně zase zazimoval. Policisté a záchranáři v souvislosti s tím chtějí upozornit na důležitou věc: Mnoho lidí se bojí poskytnout první pomoc. Jestli i vy váháte, jak se správně zachovat, připravili jsme pro vás videonávod. Tady jsou nejdřív rady od zkušeného záchranáře a lektora:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Jak se zachovat v případě, že jste svědky dopravní nehody?

Aby to nezůstalo jen u povídání, nejčastější situaci jsem si jako reportér zkusil sám. A takhle to dopadlo:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Praktická ukázka toho, jak postupovat při záchraně života

Říkáte si možná, že jsem dopředu věděl, že žena, která na trávě leží, ve skutečnosti nebyla zraněná. Dokonce mám za sebou i zdravotnický výcvik. I tak jsem měl ale zvláštní strach. Byl jsem rád, že mě někdo řídí a říká mi, co mám dělat. Kdybych si ale i z takhle krátké ukázky měl něco vzít, vím přesně, co by to bylo:

  • Zavolejte na linku 155 – a to nejlépe přes aplikaci Záchranka. Ta odešle vaši polohu, takže se nemusíte starat o složitý popis místa, kde se přesně nacházíte. Ihned jsem si ji stáhl do mobilu a vy můžete samozřejmě také, a to zdarma zde.
  • I když jste například kvůli šoku na všechny doporučované zdravotnické postupy zapomněli, operátoři tísňové linky vám přesně řeknou, co máte dělat. Platí ale, že je lepší, když se na pomoci podílí více lidí.
  • Jako motorkář bych určitě nešetřil na vybavení a koupil bych si cokoliv, co mi může pomoct: „páteřáky“, přilby, kombinézu, klidně i motorkářské airbagy nebo alespoň reflexní vesty. Na motorce nejezdím, ale bohužel jsem viděl a dokonce točil případy nehod lidí, kteří si vyrazili na cesty třeba v šortkách a tričku. Věřte mi, že to byste vidět nechtěli.

A nespěchal bych – těch pět minut, co ušetříte, za to nestojí. Nikdy. Kdo se chce vyřádit, ať jede na okruh, tam ohrožuje maximálně sám sebe.

Policisté případ zatím neuzavřeli, je ale více než pravděpodobné, že skončí jako přestupek a o případné sankci bude rozhodovat úřad. Muži hrozí maximálně 2 000 korun pokuty. Jestli je to hodně, nebo málo, nechávám na vás. Jisté ale je, že hrozba ztráty života nebo trvalých zdravotních následků by měla být tím největším strašákem.

Jezděte opatrně a vraťte se domů. A když uvidíte nehodu, nebuďte prosím lhostejní.

S pozdravem

Matěj Rychlý

reklama

reklama