VIDEO: Katastrofický hurikán Dorian ničí Bahamy. Hlášena je první oběť

Na USA se žene nejsilnější hurikán, který kdy ohrožoval východní pobřeží Floridy. Hurikán Dorian zeslábnul na čtvrtou kategorii, stále ovšem představuje „extrémní nebezpečí“, jak pro Spojené státy, tak pro Bahamy. Právě turisticky oblíbené souostroví momentálně bičuje rychlostí 250 kilometrů v hodině. Evakuaci ohrožených pobřežních oblastí nařídily také státy Georgia, Florida, Jižní Karolína a Severní Karolina. Evakuace by se měla dotknout až dvou milionu lidí.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Hurikán Dorian na Bahamách

reklama

Hurikán se přehnal přes severozápadní část Baham v pondělí ráno místního času, nechal za sebou zpustošené a zaplavené domy, zničené doky a silnice přeměnil v řeky. Momentálně se hurikán nachází nad ostrovem Grand Bahama.

Video ukazuje vážné zatopení domu na ostrově Grand Bahama

„Toto je pravděpodobně nejhorší a nejsmutnější den, kdy se obracím k bahamskému obyvatelstvu. Čelíme nejhoršímu hurikánu, který jsme kdy v Bahamách viděli. Prosím, modlete se za nás,“ napsal dnes na Twitter premiér Baham Hubert Minnis.

Bahamská vláda zatím neuvedla, kolik lidí bylo zabito, babička osmiletého dítěte ale už tamním novinám řekla, že její osmiletý vnuk přímo před jejíma očima utonul. Bahamy čelí hurikánům pravidelně, v roce 2015 je zasáhl hurikán Joaquin, v roce 2016 Matthew a v roce 2017 Irma. Přestože nová tamní vyhláška požaduje, aby byly domy stavěny na hurikány čtvrté kategorie dosahující rychlosti až 240 km/h, tak hurikánu Dorian neodolaly. 

Hurikán Dorian
Autor: @Fox news / youtube Hurikán Dorian

Hurikán Dorian zasáhl jako první břeh ostrova Elbow Cay skupiny ostrovů Abaco v neděli 12:40 tamního času (18:40 našeho času). O necelou hodinu a půl později zasáhl největší město skupiny těchto ostrovů a jeho administrativní centrum Marsh Harbour, které je domovem asi 5 tisíc obyvatel a významným loďařským centrem. Z ostrovů Abaco byly hlášeny „katastrofické podmínky“.

 

Nejsilnější atlantický hurikán v historii, který zasáhl břehy

V neděli dosahoval Dorian maximální rychlostí větru 297 km/h s nárazy až 354 km/h, čímž překonal rekord jako nejsilnější atlantický hurikán, který kdy udeřil na pobřeží. Západní pohyb hurikánu zpomalil na nějakých 7 km/h.

Podle meteorologů se Dorian s největší pravděpodobností z Baham dostane někdy časně v úterý a zamíří severovýchodně paralelně s americkým jihovýchodním pobřežím. Ačkoliv se stále očekává, že by hurikán mohl zůstat blízko, ale mimo pobřeží a zasáhnout ho nebezpečnými větry a silným příbojem, úřady varují, že stále může udeřit i na pevnině.

Budou evakuovány téměř dva miliony lidí

Kvůli hrozícímu nebezpečí nařídily úřady v Jižní Karolině na dnešek povinnou evakuaci okolo 830 tisíc lidí z pobřežních oblastí. Vojáci měli všechny hlavní dálniční tahy určit jako jednosměrné do vnitrozemí. „Nemůžeme každého udělat šťastným, ale věříme, že můžeme každého udržet naživu,“ uvedl tamní guvernér Henry McMaster.

 

Povinnou evakuaci atlantického pobřeží později nařídil také guvernér státu Georgia a úřady ve Floridě nařídily evakuaci některých ohrožených pobřežních oblastí. Guvernér Severní Karoliny Roy Cooper pak varoval občany, že by stát tento týden mohly zasáhnout silné deště, vichry a povodně.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!