VIDEO: Komise podá kvůli OKD trestní oznámení na Bakalu, Dlouhého i Sobotku

Sněmovní vyšetřovací komise k privatizaci těžební společnosti OKD rozhodla, že podá trestní oznámení na bývalé ministry za ČSSD Bohuslava Sobotku a Milana Urbana, za ODA z 90. let pak na Vladimíra Dlouhého a Jiřího Skalického. Trestnímu oznámení budou čelit mimo jiné podnikatelé Zdeněk Bakala a Viktor Koláček, kteří byli s OKD spojeni. Na sněmovním webu bude zveřejněna kompletní závěrečná zpráva.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Tisková konference OKD

reklama

Trestní oznámení ale poputuje také k ministerským úředníkům a vlivným advokátům Radkovi Pokornému či Richardovi Wagnerovi. V pozadí nezůstane ani miliardář a někdejší majitel OKD Zdeněk Bakala. 

Trestní oznámení na Sobotku a Urbana souvisí s privatizací menšinového státního podílu v OKD v roce 2004. V době, kdy došlo k prodeji minoritního státního podílu v OKD, byl Sobotka ministrem financí a Urban ministrem průmyslu a obchodu ve vládě Stanislava Grosse. Státní podíl v OKD tehdy získala společnost Karbon Invest za 4,1 miliardy korun. Reálná cena podílu ale byla podle mnohých kritiků a také státního zastupitelství více než dvojnásobná a vláda tak prodejem poškodila stát.

Bývalý premiér Sobotka se již dříve nechal slyšet, že má ve věci 15 let starého prodeje minoritního podílu v OKD zcela čisté svědomí. Lukáš Černohorský (Piráti) ovšem prohlásil, že došlo k pochybení ministra průmyslu a obchodu Michala Dlouhého, kdy samotná realizace vkládání bytového fondu do společnosti OKD neměla oporu v tehdy platných zákonech.

Bohuslav Sobotka a Milan Urban

Kauza OKD: Vyšetřovací komise navrhuje podat trestní oznámení na Sobotku a Urbana

Výpověď všech svědků u komise ale nebyla možná. Zdeněk Bakala žije dlouhodobě mimo Česko a i přes hrozbu předvedení tak nedorazil. Jednání Bakaly komise v dokumentu označila za arogantní pohrdání ústavním orgánem země, ve které zbohatnul.

Členové komise zkoumali vedle snížení základního jmění černouhelné společnosti ve druhé polovině 90. let a prodeje minoritního státního podílu OKD také plnění závazků nabyvatelem akcií ze smlouvy z roku 2004 a příčiny úpadku OKD v roce 2016. Akcie tehdy převzala firma Prisko, která patřila státu. Součástí OKD tedy nebyly desetitisíce hornických bytů, za nové majitele bytového fondu vystupovala mezinárodní společnost Round Hill Capital, která sídlí v Londýně.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!