VIDEO: Konec zabavování majetku příbuzných dlužníků? Policisté nově mohou exekutory vykázat z bytu

Policisté dostali nový metodický pokyn, který jim doporučuje postup při takzvané mobiliární exekuci – tedy v případech, kdy exekutoři přijdou do bytu a zabavují majetek. Policisté nově mají před exekutory bránit lidi, kteří nic nedluží. Podle odborníků tak konečně budou chráněny statisíce lidí, kterých se exekuce vůbec netýkají.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Konec zabavování majetku příbuzných dlužníků?

reklama

Případ z letošního roku z Moravy - vykonavatelé podle České asociace povinných přišli zabavit majetek muži do pronajatého bytu. A to i přesto, že se majitelka nemovitosti snažila prokázat, že všechen majetek v bytě je její.

Na místě byla i policejní hlídka, která ale nezakročila. Teď už by ovšem k podobným situacím docházet nemělo. Policejní prezidium po jednání s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) a českou asociací povinných přišlo s novým metodickým pokynem. Ten má chránit majitele nemovitostí, ale třeba také spolubydlící nebo příbuzné.

„Pokud jsou policisté přivoláni na místo a je naprosto prokazatelné, že ten člověk tam nebydlí, věci tam nemá, a jsou v obydlí třetí osoby, má policie právo člověka vykázat. Tento pokyn ty policisty k tomu zavazuje,“ uvedla pro zpravodajství FTV Prima prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová.

Vlastníci musí prokázat, že majetek nepatří dlužníkovi

Vlastníci ale musí být schopni prokázat, že majetek patří jim a ne dlužníkovi. Jako důkaz mohou posloužit třeba účtenky nebo faktury. V případě pronájmu bytu je potřeba mít soupis majetku jako jsou elektrospotřebiče nebo nábytek vypsaný přímo ve smlouvě, kterou majitel předloží exekutorovi.

„Je možné vtělit článek, respektive prohlášení, že veškeré vybavení bytu, popřípadě i jiné věci, jsou ve výlučném vlastnictví pronajímatele. A takové prohlášení by exekutor respektovat měl,“ upřesnil právník Jan Černý s tím, že pokud se exekutorovi tato smlouva nedostane do ruky včas, věci zabaví a pronajímatel se jich pak musí složitě domáhat.

Nový metodický pokyn nezaručuje, že jsou policisté automaticky součástí výkonu exekuce. Pokud se vlastník majetku dostane do sporu s vykonavatelem, musí je sám přivolat.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!