VIDEO: Kontroverzní domorodé sošky umístěné v kostele blízko Vatikánu skončily v Tibeře. Synoda o Amazonii vyvolává mezi křesťany emoce

Dva muži vzali z kostela Panny Marie v Traspontině nedaleko Vatikánu skupinu kontroverzních amazonských „pohanských“ sošek a hodili je do nedaleké řeky Tibery. Amazonské sošky a další artefakty jsou vystaveny na různých pro křesťany významných místech v rámci synody (církevního biskupského sněmu) o Amazonii. Proti jejich umístění vznikla i petice, kterou již podepsalo přes 17 tisíc lidí.
Papež František v bazilice svatého Petra a Pavla ve Vatikánu
Papež František v bazilice svatého Petra a Pavla ve Vatikánu
@aaronfromATX / Twitter

reklama

Tři identické sošky byly spolu s dalšími amazonskými artefakty vystaveny v kostele Santa Maria in Traspotina. Šlo o repliky sošky klečící těhotné domorodé ženy, která byla použita při ceremonii zasazení stromu ve vatikánských zahradách za přítomnosti papeže Františka, kterou konzervativci označili za pobuřující. Vatikán tehdy uvedl, že soška je symbolem života.

 

Pohanské sošky na prominentních křesťanských místech

Konzervativní kruhy obvinily podle agentury Reuters Vatikán z toho, že na posvátnou křesťanskou půdu nechal umístit sošky, které mají být podobou pohanské bohyně Matky Země známé jako Pačamama (Pachamama). Původně šlo o inckou bohyni plodnosti. Konzervativní křesťané také označili pracovní dokument panamazonské synody za kacířský.

V souvislosti s „pohanskými“ artefakty vznikla i petice serveru LifeSite požadující po Vatikánu jejich odstranění z posvátných křesťanských míst, kam byly umístěny v předvečer amazonské synody. Tu za tři dny od jejího vzniku podepsalo přes 17 tisíc lidí.

Gesto, které odporuje duchu dialogu, hřmí Vatikán

Tyto sochy nahých těhotných domorodých žen a další artefakty byly rozmístěny na několika pro křesťany významných místech, jako jsou právě vatikánské zahrady, bazilika svatého Petra nebo řada dalších míst od Vatikánu, jako kostel Santa Maria in Traspontina. Z tohoto kostela právě útočníci tři sošky odnesli a hodili je do nedaleké řeky Tibery. Svůj čin navíc natočili a posléze sdíleli na sociálních sítích.

Vatikánský prefekt dikasterie (sekretariátu) pro komunikaci Dr. Paolo Ruffini podle Vatican news uvedl, že krádež domorodých sošek je v rozporu s duchem dialogu. „Už jsme několikrát opakovali, že tyto sošky představovaly život, plodnost, Matku zemi. Bylo to gesto – jak věřím – které odporuje duchu dialogu, který by nás měl vždycky inspirovat. Nevím, co dalšího říci, kromě toho, že to byla krádež, a to možná mluví samo za sebe.“

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!