VIDEO: Krásy Bali? Britský potápěč zvěčnil moře plné plastů

Bali je jednou z vůbec nejoblíbenějších exotických dovolenkových destinací. Turisty láká mimo jiné i na krásné a čisté pláže. Jenže britských potápěč Rich Horner natočil zcela odlišný obraz. Častěji než ryby nebo medúzy potkával v moři hory plastových odpadů.
VIDEO:  Krásy Bali? Britský potápěč zvěčnil moře plné plastů
VIDEO: Krásy Bali? Britský potápěč zvěčnil moře plné plastů
facebook.com

reklama

Britský potápěč Rich Horner žije na balijském ostrově Nusa Penida, který sousedí s hlavním ostrovem této asijské země. To, co při svém potápění natočil, se ale zdaleka nepodobá krásným a čístým plážím, které známe z letáků.

„Plastové pytle, plastové tašky, plastové kelímky, vše je plastové. Nikdy jsem neviděl tolik plastů pohromadě,“ uvedl na svém profilu na sociální síti. Jeho příspěvek do této chvíle sdílelo téměř 20 tisíc lidí a statisíce zhlédnutí videa. 

Na záběrech je patrné, že Brit neplave ani hluboko pod hladinou a místy je odpadky přímo obklopený. Největší ironií je, že video je natočené u místa Manta Point, kam se velcí rejnoci stahují proto, aby se menšími rybičkami nechali očistit od parazitů. Podle jeho pozdější aktualizace bylo druhý den moře na tom samém místě už bez odpadů.

O tom, že pobřeží Bali zaplavují odpadky, informují média už několik měsíců. Dostávat by se tam měli z ostrova Jáva a to vždy během období dešťů, kterému se také přezdívá „období smetí“. Podle balijské nadace R.O.L.E.  vyprodukuje Indonésie každý den kolem 130 tun odpadu. Na skládku se má dostat ale jen zhruba polovina. Zbytek lidé buď nelegálně spálí, nebo ho lidé vyhodí do indonéských řek a oceánů.

reklama

reklama